Syn.: Aretia auriculata (L.) Link, Auricula hortensis Spach, Auricula lutea (Vill.) Opiz, Auricula-ursi auricula (L.) Soják, Primula alpina Salisb., nom. illeg., Primula lutea Vill.
Česká jména: medvědí ouško (Huber 1596), podléska ouško, aurikule (Presl 1846), medvědí uško žluté (Opiz 1852), prvosenka zahradní (Sloboda 1852), prvosenka medvědí ouško (Dostál 1950), prvosenka lysá (Dostál 1989)
Slovenská jména: prvosna úškatá (Reuss 1853), aurikula (Novacký 1936), prvosienka lysá, aurikula (Dostál 1950), prvosienka holá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité

Primula auricula

Rozšíření: Evropský druh, vyskytuje se v horských oblastech – Alpy, Jura, Apeniny, Karpaty, hory Balkánského poloostrova. V tomto areálu je rozlišována řada vnitrodruhových taxonů, k nimž patří například na Slovensku se vyskytující endemický poddruh Primula auricula subsp. hungarica, který se objevuje skoro ve všech vápencových pohořích této země, anebo jihokarpatský endemit Primula auricula subsp. serratifolia.
U nás byla prvosenka lysá donedávna považována jen za občas vysazovanou, v roce 1998 však byla nalezena v Moravském krasu v NPR Vývěry Punkvy; zdejší výskyt na velmi nepřístupném stanovišti je považován za spíše původní.

Ekologie: Roste na skalách, ve skalních štěrbinách, v kamenité suti a na alpínských trávnících, v pásmu od hor až do alpínského stupně, v Alpách stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od dubna do června.

Primula auricula

Popis: Vytrvalá bylina, 5–25 cm vysoká, jemně pýřitá až pomoučená. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou řapíkaté, podlouhlé až okrouhle obvejčité, 5–12 cm dlouhé a 3–6 cm široké, dužnaté, celokrajné nebo na okraji zubaté, v mládí nadvinuté, šedozelené až zelené. Květy vyrůstají na konci stvolu v jednostranném okolíku, kalich je zvonkovitý, 3–7 mm dlouhý, do poloviny rozeklaný, koruna je nálevkovitá, žlutá, trubka je 8–12 mm dlouhá, korunní cípy jsou obvejčité, v ústí pomoučené, na vrcholu vykrojené. Plodem je kulovitá tobolka, 4–6 mm dlouhá.

Ohrožení a ochrana: Prvosenka lysá je v českém Červeném seznamu (2012) zařazena mezi druhy kriticky ohrožené (C1r). Chráněným druhem je i v Maďarsku, Rakousku, Německu, Itálii, Slovinsku a Švýcarsku.

Poznámka: Často se pěstuje v zahradách jako skalnička, většinou se zde však setkáváme se zahradními kultivary.

Primula auriculaPrimula auricula
Primula auricula
Primula auricula
Primula auricula
Primula auricula
Primula auricula

Fotografovali Ladislav Hoskovec, ve dnech 19. 6. 2004 (Rakousko, Raxalpe), 19. a 21. 6. 2005 (Itálie, Dolomity), Věra Svobodová, ve dnech 22. 6. 2006 (Rakousko, Tyrolsko, Matrei), 25. 6. 2016 (Itálie, Dolomity) a 23. 6. 2017 (Rakousko, Lechtalské Alpy).