Syn.: Aleuritia farinosa (L.) Opiz, Androsace farinosa (L.) Spreng., Cankrienia farinosa (L.) Zoll.
Česká jména: prvosenka pomoučená (Sloboda 1852, Dostál 1950, Dostál 1989, Mareček 1999, Kubát 2002)
Slovenská jména: prvosna moučnatá (Reuss 1853), prvosienka pomúčená (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité

Primula farinosa

Primula farinosa

Rozšíření: Rozsáhlý areál druhu zahrnuje skoro celý mírný a subarktický pás severní polokoule, je však značně nesouvislý. U nás byl kdysi tento druh nalezen na Svitavsku a Frýdecku, avšak původní byl snad jen na Frýdecku, kde byl naposledy spatřen v roce 1901. Na Slovensku se vyskytuje v oblasti Karpat.

Ekologie: Roste na slatinných loukách a slatiništích, prameništích, na půdách vlhkých, vápenatých, v pásmu od hor po alpínský stupeň (v Alpách až do nadmořské výšky 2 900 m). Kvete od května do června.

Popis: Vytrvalá bylina, 5–20 cm vysoká, listy v přízemní růžici, řapíkaté, úzce obvejčité, podvinuté, svraskalé, naspodu pomoučené. Stvol je přímý, pomoučený. Květy vyrůstají v jednostranném okolíku, jsou nevonné, kalich je válcovitý, přitisklý ke korunní trubce, která je stejně dlouhá jako kalich nebo o málo delší. Koruna je červenofialová, vzácně i bílá, v ústí se žlutou skvrnou, cípy jsou obsrdčité. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Prvosenka pomoučená je u nás vyhynulým druhem (A1). Na Slovensku je řazena k druhům zranitelným (VU) a zákonem chráněným. Chráněna je i v Maďarsku, Rakousku, Německu, Švýcarsku a Itálii.

Primula farinosaPrimula farinosa

Fotografováno dne 18. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, okolí Cortina d´Ampezzo).