Syn: Pyrola virens Schreb. in Schweigg. et Koerte
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité / vresovcovité; Pyrolaceae Dum. – hruštičkovité
Pyrola chlorantha
Rozšíření: Druh roste v Evropě od severovýchodního Španělska po Ural, na sever dosahuje ve Skandinávii 70° severní šířky a ve východní Evropě 55° až 60° severní šířky. V jižní Evropě jsou izolované lokality na Balkánském poloostrově. Dále izolovaně zasahuje na Krym a Kavkaz. V Asii roste pouze v jižní části západní Sibiře a na východ až po horní Jenisej a Angaru. Dále pak USA a Kanada. U nás se vyskytuje na většině území roztroušeně, v termofytiku vzácně a v horách chybí. Těžiště výskytu je v suprakolinním stupni.
Ekologie: Roste v suchých a světlých lesích, zejména v borových doubravách a borech na písčitých, ale i vápnitých půdách. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá 10–25 cm vysoká bylina s přímou, křídlatě hranatou lodyhou s listy v přízemní růžici. Listy jsou tmavozelené, kožovité, okrouhlé, na vrcholu zaokrouhlené až slabě vykrojené a na okrajích vroubkované. V květenství je nejčastěji 3–10 žlutozelených květů. Kališní cípy jsou okrouhle trojúhelníkovité až trojúhelníkovitě srdčité, stejně dlouhé jako široké, maximálně 2 mm dlouhé. Čnělka je 6–7 mm dlouhá, silně zakřivená, z květu značně vyniklá. Plodem je kulovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Hruštička zelenokvětá je Červeným seznamem řazena mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny (C1t). Na Slovensku je z hlediska ohrožení zařazena k potenciálně zranitelným druhům a je zde chráněna i zákonem (NT/§).
Pyrola chloranthaPyrola chlorantha
Pyrola chlorantha
Fotografováno ve dnech 13. 6. a 4. 7. 2006 (Vroutek).