Syn.: Rhinanthus crista-galli L., Alectorolophus parviflorus Wallr., Alectorolophus minor (L.) W. et Gr., Fistularia crista-galli (L.) Wettst., Rhinanthus stenophyllus (Schur) Sch. et Thell., Rhinanthus hercynicus O. Schwarz
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Rhinanthus minor

Rozšíření: Evropa, s výjimkou nejjižnějších částí Pyrenejského, Apeninského a Balkánského poloostrova a jižní části Ruska. Dále roste na Islandu, v jižním Grónsku, v jihovýchodní Kanadě a na severu USA. Druhotně se pak vyskytuje i v dalších oblastech amerického kontinentu. Na celém území České republiky roste hojně, vzácnější je pouze v oblastech, kde je nedostatek vhodných stanovišť. V jeho současném rozšíření hraje pravděpodobně velkou roli viatická migrace (rozšiřování druhů podél existujících cestních sítí).

Ekologie: Kokrhel menší roste na loukách, pastvinách, v lesních lemech a podél cestních okrajů. Vzácně může růst v polních kulturách jako plevel. Vyskytuje se na rozmanitých podkladech, ale upřednostňuje půdy humusem bohaté a živinami chudé. Je považován za diagnostický druh podsvazu Polygalo-Cynosurenion. Kvete v květnu a červnu.

Popis: Jedná se o 5–60 cm vysoké byliny. Lodyhy jsou přímé, mírně lesklé a často tmavě fialově čárkované. Listy jsou úzce eliptické až kopinaté, s vroubkovaně pilovitým okrajem. Na obou stranách mají kratičké štětinkovité chlupy. Květenstvím jsou krátké, v dolní části řidší, nahoře naopak husté hrozny, obvykle 8–12květé. Listeny bývají trojúhelníkovité, nebo úzce trojúhelníkovité a tupě špičaté. Světle zelený nebo červenavě zbarvený kalich bývá za květu úzce až široce vejcovitý, za plodu nafouklý a mívá tupě špičaté cípy. Na své ploše je kalich lysý, na okrajích kratičce chlupatý a na vnitřní straně kališních cípů pak často hustě žláznatě chlupatý. Citrónově až tmavě žlutá koruna bývá nejčastěji 10–16 mm dlouhá. Korunní trubka je nejčastěji bělavá, horní pysk vyklenutý a končí 2 širšími bělavými cípy. Horní pysk bývá za plného květu od dolního pysku oddálený, takže samotné ústí koruny je otevřené. Čnělka, která je uzavřená v horním pysku, je nazpět obloukovitě zahnutá. Plodem je tobolka.

Poznámka: Kokrhel menší je hemiparazitická rostlina, která na svých kořenech vytváří přísavky, kterými se přichytává na hostitelské rostliny. Těmi jsou druhy z čeledí Poaceae, Fabaceae, Rubiaceae, Asteraceae, Lamiaceae aj.

Rhinanthus minor
Rhinanthus minorRhinanthus minor

Fotografováno ve dnech 23. a 31. 5. 2008 (Česko, Morava, Liptál).