Syn.: Rudbeckia serotina Nutt., non Sweet
Česká jména: premaul (Presl 1848), střapatka (Sloboda 1852), třapatka srstnatá (Dostál 1989, Mareček 2001, Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Rudbeckia hirta

Rozšíření: Původní v Severní Americe – areál se rozkládá od kanadského Ontaria, Quebecu a Britské Kolumbie až po Floridu, Texas a Kalifornii, také severní Mexiko. Rozlišují se zde 4 variety – R. hirta var. angustifolia (na jihu USA), R. h. var. floridana (jen Florida), R. h. var. hirta (východ Severní Ameriky) a R. h. var. pulcherrima (nejrozšířenější varieta, skoro celá Severní Amerika, kromě nejsevernějších oblastí). Pěstuje se jako dekorativní letnička v mnoha oblastech světa, na řadě míst zplaňuje (Evropa, Austrálie). U nás se objevuje především v teplejších oblastech, od nížin do podhůří.

Ekologie: V Severní Americe roste v lesních lemech a křovinách, v prérii, na loukách, pastvinách i polích. V Evropě obvykle na ruderálních stanovištích, podél cest a na železničních náspech, v blízkosti zahrad a lidských sídel, na rumištích a skládkách. Kvete od července do září.

Popis: Dvouletá až krátkověká bylina, chlupatá, 20–80(–100) cm vysoká, lodyhy jsou přímé, nahoře chudě větvené, všechny listy jsou celistvé, celokrajné, chlupaté, dolní řapíkaté, eliptické až kopinaté, horní přisedlé, kopinaté až čárkovitě kopinaté. Úbory až 6 cm v průměru, jazykovité květy s ligulou oranžově žlutou, mnohdy mají na bázi tmavou skvrnu, trubkovité květy jsou tmavě purpurové až hnědočerné. Plodem je 4hranná nažka.

Využití: Vysazuje se do zahrad i parků, v kultuře je řada kultivarů, které se odlišují především barvou jazykovitých květů.

Rudbeckia hirtaRudbeckia hirta
Rudbeckia hirta

Fotografoval Jindřich Houska, dne 27. 8. 2006 (Česko, Čechy, údolí Zahořanského potoka mezi Zahořany a Libřicemi).