Syn.: Myscolus hispanicus (L.) Endl., Scorzonera hispanica var. intermedia Rochel
Česká jména: hadí mord španělský (Kubát 2002)
Slovenská jména: hadomor španielsky (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Scorzonera hispanica
Rozšíření: Roste především v Evropě, od středního Španělska přes jižní Francii, střední Evropu na Balkán, dále roste na Ukrajině a na jihu Ruska, odkud zasahuje do Gruzie a Kazachstánu. Zplanělý je uváděn z různých míst Evropy a severní Kalifornie. U nás roste v teplomilných pahorkatinách severních a středních Čech a jižní a jihovýchodní Moravy.
Ekologie: Roste na teplomilných trávnících a v lesních lemech, především teplomilných doubrav. Roste na hlubších, zásaditých půdách. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalé, sytě zelené byliny s tlustým vertikálním kořenem, na povrchu tmavým (černým), na řezu světlým (bílým). Listy jsou na vrcholu zašpičatělé, celokrajné, jen někdy oddáleně zubaté, často zvlněné. Přízemní a dolní lodyžní listy jsou lupenité, při bázi zúžené, někdy i s řapíkem, horní listy se postupně zmenšují, nejširší jsou u báze. Lodyha je obvykle jedna, přímá, olistěná hlavně v dolní polovině, v horní polovině větvená, někdy pavučinatě vlnatá, později však olysávající. Úbory jsou dosti velké, na dlouhých stopkách, v počtu 2–7. Vnější zákrovní listeny jsou vejčité a dosahují asi 1/4–1/5 vnitřních, kopinatých. Květy jsou pouze jazykové, citrónově žluté, na vnější straně často načervenalé. Nažky jsou válcovité, s paprsčitým chmýrem.
Ohrožení a ochrana: V ČR je zařazen k ohroženým druhům (C3), na Slovensku k druhům potenciálně ohroženým (NT). Zákonem chráněným je v Německu.
Využití: Zřídka pěstovaná zelenina pod názvem černý kořen, který se také konzumuje. Z odrůd se u nás množí pouze letitý ´Libochovický´. Kromě dobré chuti (doporučit mohu začerstva nakrouhaný, ale chutný je i vařený) je zajímavý také z hlediska výživového, neboť jako zásobní polysacharid obsahuje kořen především inulin. Vyžaduje kypré, hluboko zpracované půdy.
Scorzonera hispanicaScorzonera hispanica
Scorzonera hispanica
Fotografováno dne 20. 5. 2012 (PR Turold).