Syn.: Carduus marianus L.
Česká jména: volčec blamatý (Presl 1819), ostropestr obecný (Presl 1846), volčec blamatý (Opiz 1852), bodlák volčec (Sloboda 1852), ostropestřec obecný (Čelakovský 1879, Polívka 1912), ostropestřec mariánský (Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Silybum marianum
Rozšíření: Původně Kanárské ostrovy a přes Středozemí do Malé a Přední Asie, zavlečený do mnoha dalších oblastí světa. V ČR pěstovaný, i u nás zplaňuje.
Ekologie: Roste na hlinitých a písčitohlinitých, na živiny bohatých půdách. Zplanělý roste na kompostech, rumištích, okrajích polí v termofytiku.
Popis: Jednoletá až dvouletá, bylina až 150(–250) cm vysoká. Celá je pavučinatě chlupatá, v horní polovině řídce větvená, s bělavými žebry. Přízemní listy v růžici jsou až 40 cm dlouhé, lodyžní přisedlé až poloobjímavé, peřenolaločné až peřenoklané, v obrysu obvejčité až kopinaté. Okraj listů je nepravidelně ostnitý (ostny až 8 mm dlouhé), žilky jsou lemovány bílými skvrnami. Úbory jsou jednotlivé, široce kuželovité, 3–7 cm široké. Jejich zákrovní listeny jsou ostnité, v horní části úboru odstálé, s ostny až 7 mm dlouhými, slámově žlutými. Květy jsou asi 3,5–4 cm dlouhé, s dlouhou bílou korunní trubkou, nahoře rozšířenou, červenou až světle fialovou, s čárkovitými cípy. Nažky jsou kuželovité, 7–8 mm dlouhé, 3–5,4 mm široké, světle kávově hnědé, s tmavohnědými skvrnami, lesklé. Na nažkách je úzký žlutý lem a opadavý chmýr, jeho vnější paprsky jsou 12–18 mm, vnitřní asi 1 mm dlouhé. Druh variabilní v barvě koruny, tvaru zákrovních listenů a dalších znacích.
Využití: Již v 16. století ceněná léčivka. Nažky (Fructus cardui mariae) obsahují bílkoviny, jedlý olej, hořčiny, silice, v oplodí flavolignany (silymarin A, B, silydianin, silychristin). Používají se při léčbě jater, zvyšují tvorbu žluče, působí protihorečnatě. Vyrábí se z něj např. lék Flavobion.
Silybum marianumSilybum marianum
Silybum marianumSilybum marianum
Fotografoval Ladislav Hoskovec, v červnu 2005 (kultura).