Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité

Smyrnium perfoliatum

Rozšíření: Jižní Evropa, Malá Asie, Kavkaz, na severu areál zasahuje až do jižních oblastí střední Evropy. U nás jen zavlečený, trvalejší výskyt byl zaznamenán v okolí Prahy, Teplic a Brna.

Ekologie: Roste v lemech teplomilných doubrav, na okrajích komunikací, v pásmu od nížin do pahorkatin. Kvete od května do června.

Popis: Dvouletá bylina s hlízovitě ztlustlými kořeny, lodyhy jsou přímé, 50–120 cm vysoké, křídlatě hranaté. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, 1–3krát zpeřené, lístky v obrysu vejčitě okrouhlé, na bázi srdčité, lysé. Horní lodyžní listy jsou celistvé, vejčité, srdčitou bází objímavé, vroubkované až zubaté nebo skoro až celokrajné. Květenství je okoličnaté, terminální okolík se skládá ze 6–15 okolíčků, obaly i obalíčky chybějí, koruna je zelenavě žlutá. Plody jsou poltivé dvounažky, jednotlivá merikarpia kulovitá.

Záměny: Poněkud podobný mediteránní druh Smyrnium rotundifolium se odlišuje lodyhou nekřídlatou a horními listy celokrajnými nebo jen mělce zubatými.

Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je tromín prorostlý z hlediska ohrožení zařazen mezi druhy potenciálně ohrožené (NT), je zde také chráněn zákonem.

Smyrnium perfoliatumSmyrnium perfoliatum
Smyrnium perfoliatum
Smyrnium perfoliatum

Fotografováno dne 18. 4. 2009 (Česko, Praha, Velká Chuchle).