Syn.: Solanum ficifolium Ortega, Solanum mayanum Lundell
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Solanum torvum
Rozšíření: Původní areál druhu ležel snad jen na ostrovech v Karibském moří, v současnosti je však již rozšířen v širokém pásu sahajícím od Floridy a středního Mexika až po sever Jižní Ameriky (od Ekvádoru na západě po Guyany na východě), dále se objevuje i ve východní Brazílii (Mata Atlântica). Byl však zavlečen též do tropických oblastí východní polokoule, do tropické Afriky (především do její západní části), na Madagaskar i Maskarény, do Indie, jižní Číny i jihovýchodní Asie a na četné ostrovy v Tichomoří (přes Novou Kaledonii a Fidži až na Havajské ostrovy), najdeme jej rovněž v severní a severovýchodní Austrálii.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích a lesních lemech, v křovinách, nezřídka v sekundární vegetaci, osídluje okraje cest i další stanoviště narušovaná lidskou činností, může stoupat až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete po celý rok.
Solanum torvum
Popis: Keř dosahující výšky 1–2(–3) m, řídce ostnitý, hustě chlupatý, pokrytý hvězdovitými chlupy. Větve jsou silné, nezřídka červeně naběhlé, s načervenalými či nažloutlými ostny 2,5–10 mm dlouhými. Listy jsou střídavé nebo vstřícné, řapík je 2–4 cm dlouhý, čepel je v obrysu eliptická až vejčitá, 6–16(–19) cm dlouhá a 4–11(–13) cm široká, na bázi srdčitá či klínovitá, na okraji chobotnatá nebo obvykle 5–7laločná, na vrcholu špičatá, chlupatá. Květenství je axilární, latnaté, 15–50květé; kalich je 4–5 mm dlouhý, chlupatý, jeho cípy jsou kopinaté až vejčité, 2–3 mm dlouhé; koruna je kolovitá, bílá, cípy jsou kopinaté až vejčité, 8–10 mm dlouhé, vně chlupaté; nitky tyčinek jsou asi 1 mm dlouhé, prašníky jsou 4–7 mm dlouhé, čnělka je 6–8 mm dlouhá. Plody jsou ve zralosti žluté bobule, které dosahují 1–1,5 cm v průměru.
Využití: Plody lze konzumovat syrové i tepelně upravované, používají se jak v americké, tak africké i asijské kuchyni. Na severu Sumatry, odkud pocházejí naše snímky, se přidává do místního velmi svérázného pokrmu s názvem pagit-pagit. Společně s listy nacházejí plody uplatnění také v tradiční medicíně. Rituální funkci tato rostlina údajně plní při haitských obřadech vúdú.
Solanum torvum
Solanum torvum
Solanum torvum
Solanum torvum
Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, provincie Aceh, u jezera Takengon).