ABIES SPECTABILIS (D. Don) Mirb. – jedle himálajská / jedľa

Syn.: Abies webbiana Lindl., Abies densa Griff., Pinus spectabilis D. Don
Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité

Abies spectabilis

Rozšíření: Asie, areál směruje z pohoří Hindukuš v Afghánistánu přes Karakoram, Himálaj (Kašmír, Nepál) po Sikkim a Bhútán. Na severu zasahuje do Tibetu a části Číny. Horské polohy ve vertikálním rozmezí od 1600 do 4270 m n. m. V Evropě je pěstována od roku 1822.

Ekologie: Je dřevinou horských lokalit v oblasti Himálaje s humidní klimatem a vysokou vzdušnou vlhkostí. Typická je dlouhá zima s velkým množstvím sněhu. Roční srážky dosahují kolem 2500–2700 mm, největší množství spadne od března do října. Roste na lehkých písčitých, těžkých jílovitých, i na nevyvinutých kamenitých půdách, kyselých až neutrálních. Daří se jí v chladných vlhčích sníženinách, roklích a soutěskách i na otevřených prostranstvích. Tolerantní k zastínění.
Na hranici lesa roste v čistých nesmíšených porostech nebo s Betula utilis, další doprovodné dřeviny jsou Pinus wallichiana, Abies pindrow, Picea smithiana, Picea spinulosa, P. likiangensis, Larix griffithii, Tsuga dumosa, Juniperus communis, Quercus semecarpifolia, Q. pachyphylla, Acer caudatum, A. pectinatum, Rhododenron arboreum, R. campanulatum, Vaccinium sp. apod.

Biotop

Popis: Statný strom dorůstající asi 60 m do výšky a do 3 m v průměru kmene, v nepříznivých podmínkách vytváří také zakrslé formy. Koruna hustá, široce jehlancovitá, nebo deštníkovitě rozložená. Borka v mládí světle šedá, hladká, později tmavá hnědošedá, hrubě rozbrázděná v podélné šupiny. Letorosty červenohnědé nebo rezaté, často také šedé, zprvu pýřité, později olysalé, rýhované. Pupeny široce vejčité až kulovité, světle červenohnědé, silně smolnaté.
Jehličí na větvičkách hustě hřebenitě uspořádané po 3–4 řadách na každé straně, ve vrchních řadách výrazně kratší než ve spodních, uprostřed vytváří rýhu ve tvaru V. Jehlice jsou ploché, tuhé, 2,5–6 cm dlouhé, 2,5–3,5 mm široké, na konci zaokrouhlené nebo rozeklané ve 2 tupé zuby, u mladých jedinců s výraznými 2 ostrými zuby; na vrchní straně lesklé, tmavě zelené s výraznou rýhou, vespod se 2 bílými, stříbřitými nebo šedavými pruhy.
Šišky přisedlé, nebo krátce stopkaté, protáhle vejcovité, 10–18 cm dlouhé, 4–7 cm široké, na špičce náhle uťaté nebo zaoblené, nedozrálé tmavě fialově modré nebo tmavě purpurové, po dozrání hnědočervené s kapkami pryskyřice. Semenné šupiny úzce až široce vějířovité, 1,5–2,5 cm dlouhé, 2–3,2 cm široké, podpůrné šupiny krátké, okrouhlé s protáhlou špičkou, ze šišky nevyčnívají. Kvete od začátku dubna do konce května, šišky dozrávají od konce září do listopadu téhož roku.

Využití: Pro naše klimatické podmínky je málo odolná, velmi brzy raší a trpí jarními mrazíky.

Abies spectabilisAbies spectabilis
Abies spectabilisAbies spectabilis
Abies spectabilisAbies spectabilis
Abies spectabilis

Fotografoval Vladimír Janeček, dne 7. 11. 2006 (Nepál, okolí Bimtang na okruhu Manaslu).