Syn.: Abronia carletonii J. M. Coult. et Fisher, Abronia fendleri Standl., Abronia fragrans var. glaucescens A. Nelson, Abronia glaucescens (A. Nelson) Standl., Abronia nudata Rydb., Abronia robusta Standl., Abronia speciosa Buckley, Abronia texana Standl., Abronia turbinata var. carletonii (J. M. Coult. et Fisher) M. E. Jones
Čeleď: Nyctaginaceae Juss. – nocenkovité
Abronia fragrans
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na západě a částečně i středozápadě USA (na severu od západního Kansasu a Severní Dakoty po Arizonu, Nové Mexiko a Texas na jihu) a v severním Mexiku (severní Chihuahua).
Ekologie: Roste na suchých písčitých stanovištích, v prériích, křovinách a na pastvinách, v nadmořské výšce 400–2000 m. Kvete od jara do podzimu, květy se otevírají večer a zavírají v dopoledních hodinách.
Abronia fragrans
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 20–100 cm, někdy odnožuje. Lodyhy vystoupavé nebo zpočátku poléhavé, pak přímé, chudě větvené, někdy červeně naběhlé na bázi a kolem uzlů, žláznatě pýřité, lepkavé. Listy jsou vstřícné, dužnaté, mají řapíky 0,5–8 cm dlouhé, čepele trojúhelníkovitě vejčité nebo oválné, 3–12 cm dlouhé a 1–8 cm široké, na vrcholu tupé nebo špičaté, na bázi uťaté, klínovité nebo okrouhlé, celokrajné, mírně zvlněné, žláznatě pýřité, na rubu jsou chloupky delší a hustší. Květenství jsou úžlabní okolíky tvořené 30–80 trubkovitými vonnými květy, podepřené 5–6 blanitými bělavými listeny, kopinatými, oválnými až vejčitými, 0,7–2,5 cm dlouhými a 0,2–1,2 cm širokými, na povrchu žláznatě pýřitými. Jednotlivé květy mají okvětí řepicovité, trubku 10–25 mm dlouhou, nazelenalé až načervenalé barvy, cípy vykrojené, bílé, o průměru 6–10 mm. Plody jsou vejčité nažky asi 3 mm dlouhé.
Využití: Domorodí obyvatelé používali nálev z kořenů a květů k léčbě žaludečních a střevních potíží, k čištění ran, vředů a na hmyzí štípance. Pěstuje se v zahradách pro atraktivní vonné květy.
Abronia fragrans
Abronia fragrans
Abronia fragrans
Fotografováno dne 29. 8. 2014 (USA, Utah, Arches).