ABUTILON GRANTII A. Meeuse – mračňák / podslnečník

Čeleď: Malvaceae – slézovité

Abutilon grantii

Rozšíření: Druh jihoafrického pobřeží Indického oceánu, vyskytuje se v jihoafrických provinciích Eastern Cape a KwaZulu-Natal, zasahuje rovněž na jih Mosambiku.

Ekologie: Roste v pobřežní křovinaté vegetaci a v lemech pobřežních lesů, dále do vnitrozemí proniká jen zřídka, obvykle jeho výskyt nepřekračuje nadmořskou výšky 300 m.

Abutilon grantii

Popis: Dvouletá nebo vytrvalá bylina až polokeř, s větvemi tenkými, 100(–150) cm dlouhými, chlupatými nebo olysalými, šedivými až červenohnědě naběhlými. Listy jsou řapíkaté, v obrysu široce vejčité až skoro trojúhelníkovité, 1–4(–6) cm dlouhé a 0,75–3(–5) cm široké, na bázi srdčité, mělce 3laločné, po okraji vroubkované nebo až zubaté, prostřední lalok je náhle zúžený do trojúhelníkovité špičky, na ploše jsou listy chlupaté nebo olysalé, na rubu šedozelené. Květní stopka je delší než řapík a často přesahuje listy; kalich je chlupatý, šedozelený, jeho trubka je 3–4 mm dlouhá, cípy jsou eliptické až vejčité, 5–7 mm dlouhé, špičaté, korunní lístky jsou 11–13 mm dlouhé, žluté, lysé, jen při bázi chlupaté. Plod je asi 12 mm dlouhý a 18 mm široký, polokulovitý, chlupatý, plůdků je 10–20, s 2–3 semeny.

Abutilon grantii
Abutilon grantii
Abutilon grantii
Abutilon grantii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).