Syn.: Acacia alba (Rottler) Willd., Acacia arcuata Decne., Acacia melanochaetes Zoll., Delaportea ferox Gagnep., Delaportea microphylla Gagnep., Mimosa alba Rottler, Mimosa leucophloea Roxb., Vachellia leucophloea (Roxb.) Maslin et al.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Acacia leucophloea
Rozšíření: Jihoasijský druh, jehož areál se táhne od Pákistánu přes Indický poloostrov až do Thajska, izolovaně ještě v nejjižnější části Vietnamu. Dále roste na Srí Lance a v Indonésii od Jávy po Timor.
Ekologie: Savana, sklerofylní křoviny a suché lesy v nadmořských výškách do 750 m. Obvykle na propustných, chudých, často vápnitých půdách.
Acacia leucophloea
Popis: Opadavý strom, dorůstá výšky až 35 m, s kmenem o průměru 35–100 cm; koruna je obvykle deštníkovitá; borka je hnědá, ale snadno se v plástech odlupuje (podobně jako platan), na odloupnutých místech světle žlutohnědá; letorosty jsou pýřité, později olysávají; listy i květy vyrůstají obvykle na brachyblastech. Listy jsou střídavé, dvakrát sudozpeřené, primární vřeteno je 3,5–10 cm dlouhé, s žlázkami, nese (4–)6–13 párů zpeřených lístků prvního řádu (0,5–)3–4,3 cm dlouhých; lístků druhého řádu je 6–25 párů; lístky jsou vstřícné, přisedlé, čárkovité až poněkud srpovité, 3–12 mm dlouhé a 0,5–2(–2,8) mm široké, lysé, na bázi asymetricky uťaté, na vrcholu špičaté; palisty jsou často přeměněny v přímé, 0,3–2,5 cm dlouhé trny (někdy trny chybějí). Květy tvoří kulovité strbouly skládající koncové nebo úžlabní laty až 30 cm dlouhé; strbouly vyrůstají na plstnatých až vlnatých stopkách; květy jsou přisedlé, 5četné; kalich je 0,8–1,2 mm dlouhý, na konci pýřitý, s velmi krátkými cípy; koruna je 1,2–2 mm dlouhá, světle žlutá nebo krémová, lysá; tyčinek je 15–20. Lusky jsou pukavé, slabě srpovité, čárkovité, 7–14 cm dlouhé a 0,8–1 cm široké, s tenkými chlopněmi, v mládí chlupaté, olysávající; semena jsou okrouhlá až eliptická, stlačená, 4,5–6,5 mm dlouhá.
Acacia leucophloea
Acacia leucophloea
Acacia leucophloea
Acacia leucophloea
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich ve dnech 29. a 31. 3. 2017 (Barma, Pagan).