Syn.: Acacia glaucescens auct., Acacia holosericea A. Cunn., Mangium montanum Rumph., Racosperma mangium (Willd.) Pedley
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Acacia mangium
Rozšíření: Druh pochází ze severní Austrálie a Nové Guineje (je znám z indonéské i papuánské části). Druhotný areál zaujímá země jihovýchodní Asie (od Vietnamu po Malajsii), jižní Afriku, ale i další země.
Ekologie: V domovině je součástí vlhkých nížinných tropických lesů, provází např. suchozemské okraje porostů mangrove nebo poříčních lesů. Vyhledává spíše kyselé podklady s pH 4,5–6,5, klima s ročními průměry teplot v rozmezí 18–28 °C a úhrny srážek 1500–3000 mm; vyhovují mu i místa periodicky zamokřovaná, ale i vyšší terasy nebo hřbítky. V oblastech druhotného výskytu často roste v sukcesních stádiích na erodovaných místech opuštěných zemědělských kultur nebo v sekundárních porostech nahrazujících vykácený deštný prales.
Acacia mangium
Popis: Stálezelený strom dorůstající výšky 25–35 m; mladé větve mají zelenavou hladkou borku, která později rozpraská, takže borka na kmeni je šedohnědá a hluboce podélně rýhovaná. Listy jsou střídavé, listovou plochu tvoří pouze fylodia, což jsou lupenitě rozšířené řapíky; tato fylodia jsou 10–25 cm dlouhá a 3,5–10 cm široká, přímá nebo srpovitě zakřivená, se 4(–5) podélnými žilkami. Květenství tvoří klasovité, husté, mnohokvěté květenství; květy jsou velmi drobné, bělavé nebo žlutavé; volné kališní lístky jsou tupé, 0,6–0,8 mm dlouhé; korunní lístky jsou 1,2–1,5 mm dlouhé; tyčinek je mnoho; gyneceum tvoří jediný plodolist. Plodem jsou lusky, srpovitě až šnekovitě zahnuté, za zralosti dřevnatějící, 7–10 cm dlouhé a 3–5 cm široké, zpočátku zelené, později hnědé; semena jsou elipsoidní, 3–5 mm dlouhá, černá, vyrůstají na červeném poutku.
Využití: Tato rychle rostoucí dřevina je využívána k osazování ploch ohrožených půdní erozí, ale i jako okrasný strom; v Thajsku je často sázen do stromořadí kolem cest.
Acacia mangium
Acacia mangium
Acacia mangium
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 14. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin: Grand Fond).