Syn.: Vachelia origena (Asfaw) Kyal. et Boatwr.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Acacia origena
Rozšíření: Areál tvoří dva samostatné ostrůvky. Jeden se rozkládá v Africe v severní Etiopii, odkud přesahuje i do Eritrey, druhý leží na Arabském poloostrově ve vyšších horských oblastech v Jemenu a na jihozápadě Saúdské Arábie.
Ekologie: Roste v otevřené horské stromové savaně v nadmořské výšce 1700–2900 m; v minulosti byla asi dominantou porostů rozsáhlých území v Jemenu. Dnes často roste v kamenicích v zemědělsky využívané krajině, resp. na příkrých kamenitých svazích, které se nehodí k obhospodařování.
Acacia origena
Popis: Strom až 12 m vysoký, víceméně deštníkovitého vzhledu; borka je žlutohnědá, papírovitá, odlupuje se v plátech; letorosty jsou lysé nebo chlupaté. Listy jsou střídavé, dvakrát sudozpeřené, primární vřeteno nese 5–10 párů zpeřených lístků prvního řádu; lístků druhého řádu je 10–25 párů; lístky jsou podlouhlé, asi 4 mm dlouhé; palisty jsou přeměněny v přímé, až 6 cm dlouhé trny. Květy tvoří kulovité strbouly; koruna je bělavá. Lusky jsou víceméně přímé, 5–8 cm dlouhé lysé.
Záměny: Typickým znakem této akácie je především papírovitě se odlupující borka na větších kmenech; na rozdíl od vzhledově podobné Acacia tortilis se vyznačuje přímými plody. V jihozápadní Arábii vystupuje ze všech druhů rodu do nejvyšších poloh.
Acacia origena
Acacia origena
Acacia origena
Fotografováno dne 14. 2. 2010 (Jemen, Bawaan).