Syn.: Acacia floribunda auct., non Willd., Acacia provincialis A. Camus, Acacia retinoide Schltr., Acacia retinoides Schltr., Acacia rhetinoides Schltr., Acacia rostellifera sensu auct., Racosperma retinodes (Schltdl.) Pedley
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Acacia retinodes
Rozšíření: Druh domácí v Austrálii (původní New South Wales, South Australia, Victoria, Tasmania, rozšířil se i do Queenslandu a na západ kontinentu), zavlečen na Nový Zéland, do Indonésie, jižní a východní Afriky, na ostrov Mauricius i do mediteránní oblasti Evropy a Asie. Také do americké Kalifornie a na Floridu.
Ekologie: Roste na pobřežních dunách nebo v blízkosti slanisek, na březích vodních toků, ale i v suchých lesích. Rostliny z vlhčích stanovišť mají terminální větve převislé, na sušších místech jsou větve spíše postavené šikmo. V Evropě a Americe se vysazuje jako okrasná dřevina v okolí přímořských letovisek, občas zde i zplaňuje. Kvete skoro celoročně, v Austrálii ponejvíce od října do ledna, na severní polokouli na jaře a v létě.
Popis: Keř nebo malý strom, 5–10 m vysoký, kmen přímý, borka červenohnědá až černá, větve nezřídka převislé, listy zakrnělé, fylodia úzce eliptická až obkopinatá, jednožilná, 6–22 cm dlouhá a 0,3–2,5 cm široká, zelená. Květy v drobných strboulech, které mají 2–7 mm v průměru, jsou 20–52květé, okvětní lístky (5) mají žluté. Plodem je lusk, 5–11 mm široký.
Záměny: Pro kapinice je příznačná velká druhová pestrost. Řada druhů má listy sudozpeřené, jiné (jako tento popisovaný druh) je má redukované, jejich funkci převzaly řapíky – fylodia. Této popisované kapinici se ve tvaru fylodií podobají druhy Acacia flocktoniae a A. mabellae.
Poznámka: V australském vnitrozemí převažuje nominátní varieta, na pobřeží se vyskytuje var. uncifolia.
Acacia retinodesAcacia retinodes
Acacia retinodesAcacia retinodes
Acacia retinodes
Fotografováno dne 21. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Vieste).