Syn.: Acacia tortuosa var. glabrior Hook. f., Vachellia rorudiana (Christoph.) Seigler et Ebinger
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Acacia rorudiana
Rozšíření: Pravděpodobně chocóansko-galapážský druh, vyskytuje se v západoekvádorské provincii Manabí a na galapážských ostrovech Española, Floreana, Isabela, Pinzón, San Cristóbal, Santa Cruz a Santiago. Na Galapágách nejčastější druh kapinice.
Ekologie: Roste na křovinatých svazích a v suchých lesích, společně s druhy Cordia lutea, Lantana peduncularis, Macraea laricifolia, Tournefortia psilostachya aj.
Acacia rorudiana
Popis: Keř nebo malý strom, až 8 m vysoký. Větve jsou kroucené, trnité, trny jsou až 4 cm dlouhé. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, 2krát sudozpeřené, s 5–30 páry zpeřených lístků prvního řádu a 14–24 páry lístků druhého řádu, které jsou podlouhlé, 0,5–1 mm dlouhé. Květy vyrůstají v úžlabních hlávkách 6–7 mm širokých, jsou žluté až oranžové, koruna je trubkovitá, 1–2 mm dlouhá, tyčinky jsou početné. Plodem je lusk, 7–16 cm dlouhý, zploštělý.
Záměny: Na Galapágách rovněž původní Acacia macracantha je stromem statnějším, 10–15 m vysokým, jeho větve jsou v mládí chlupaté, později olysalé, nápadně pokryté lenticelami, jeho rovněž 2krát zpeřené listy mají lístků prvního řádu 8–40(–60) párů, lístků druhého řádu 15–40 párů. Další zdejší druh Acacia insulae-iacobi je sice už stromem menším, jen asi 7 m vysokým, ale jinak vcelku nepodobným – má jen 1–5 párů lístků prvního řádu, lístků druhého řádu potom obvykle jen 5–10 párů. Na ostrovech se setkáme i s dalšími kapinicemi, ty se však objevují spíše jen v kultuře (např. Acacia caven nebo Acacia nilotica).
Acacia rorudiana
Acacia rorudiana
Acacia rorudiana
Acacia rorudiana
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 5. 10. 2015 (Ekvádor, Galapágy, Santiago).