ACACIA SALIGNA (Labill.) Wendl. – kapinice

Syn.: Acacia bracteata Maiden et Blakeley, Acacia cyanophylla Lindl., Acacia lindleyi Meissner, Mimosa saligna Labill., Racosperma salignum (Labill.) Pedley
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Acacia saligna

Rozšíření: Hojný a rozšířený druh na jihozápadě Austrálie, omezeně přesahuje i do středoaustralské floristické provincie. Zplanění je udáváno i z dalších částí kontinentu, ale i z Tasmánie.

Ekologie: Provází především křoviny na písčitých půdách na zazemněných dunách, písčitých pláních, ale i na písčitých rozpadech žul.

Popis: Keř nebo stromek vysoký 3–6 m; borka je šedá; větve jsou převislé, ojíněné, obvykle poněkud zprohýbané. Fylodia jsou čárkovitá až kopinatá, převislá, 7–25 cm dlouhá a většinou jen 0,4–2 cm široká, zelená až sivá, lysá, s jemnými žilkami, na konci, někdy poněkud srpovitě zahnutá. Květenství je krátký hrozen 2–10 hustých, kulovitých strboulů o průměru 7–10 mm; stopky strboulů jsou 5–15 mm dlouhé, lysé; květy jsou 5četné, ve strboulu po 25–55, kalich je zvonkovitý; koruna je srostlá, žlutá; tyčinek je mnoho. Lusky jsou zaškrcované, 8–12 cm dlouhé a 0,4–0,6 cm široké, tence kožovité, lysé, pryskyřičné; semena jsou příčně eliptická, lesklá.

Acacia saligna
Acacia saligna
Acacia saligna

Fotografovala Alena Vydrová, dne 18. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).