Syn.: Acacia circummarginata Chiov., Acacia cufodontii Chiov., Acacia oxyosprion Chiov., Acacia rupestris Boiss., Acacia spinosa Marloth et Engl., Acacia volkii Suess., Mimosa senegal L., Senegalia senegal (L.) Britton
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Acacia senegal
Rozšíření: Značná část areálu tohoto druhu se rozkládá v subsaharské Africe. Je široce rozšířen od Mauritánie až po Súdán, na východě kontinentu proniká do Jihoafrické republiky, na jihozápadě byl zaznamenán v Angole, Namibii i Botswaně. Vyskytuje se rovněž na Arabském poloostrově v Saúdské Arábii, Jemenu a Ománu, také v jižním Pákistánu, proniká až do severozápadního indického pohraničí.
Ekologie: Provází savanu na písčitých až hlinitopísčitých půdách v oblastech s ročním úhrnem srážek 100–800 mm a s obdobím sucha trvajícím 8–11 měsíců.
Acacia senegal
Popis: Poloopadavý keř nebo strom, dorůstá výšky 2–10(–15) m; borka je šedá, drsná; letorosty jsou olysalé nebo pýřité, s krátkými internodii, trny vyrůstají nejčastěji v trojicích, přičemž prostřední bývá hákovitě nazpět zahnutý, zatímco postranní jsou rovné nebo ohnuté spíše dopředu. Listy jsou střídavé, dvakrát sudozpeřené, primární vřeteno je 2,5–5 cm dlouhé, se stopkatými žlázkami, nese (1–)3–8 párů zpeřených lístků prvního řádu; lístků druhého řádu je (4–)7–25; lístky jsou podlouhlé, 1–5 mm dlouhé a 0,5–2 mm široké, lysé nebo chlupaté. Květenství jsou stopkaté válcovité klasy až 12 cm dlouhé, obvykle s více než 20 květy; kalich je široce zvonkovitý, 2–3 mm dlouhý; koruna je bílá nebo krémová, 2,5–4 mm dlouhá. Lusky jsou pukavé, přímé, podlouhlé, 4–10 cm dlouhé a (1,2–)1,5–3,4 cm široké, žlutohnědé až hnědé, přitiskle chlupaté, s 5–6 semeny; semena jsou téměř okrouhlá, diskovitá, 6–12 mm v průměru.
Využití: Zdroj nejkvalitnější arabské gumy, která má využití v lékařství i potravinářství. Z tvrdého dřeva lze získat kvalitní dřevěné uhlí.
Poznámka: Tato akácie patří do skupiny druhů, které se vyznačují typickým uspořádáním trnů – obvykle vyrůstají v trojicích, nikoli v párech. Tuto skupinu lze vymezit i pomocí molekulárně biologických dat a podle některých autorů si zaslouží osamostatnění v samostatném rodu Senegalia.
Acacia senegal
Acacia senegal
Acacia senegal
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Dhalqut).