ACAENA ALPINA Poepp. ex Walp. – bedrnička

Syn.: Acaena digitata Phil.
Česká jména: acéna, bedrnička (Mareček 1994)
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Acaena alpina

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, od středochilského regionu Valparaíso na severu až po region Araucanía na jihu, v Argentině v provinciích Mendoza a Neuquén.

Ekologie: Roste na suchých horských svazích, v nadmořských výškách od (350–)2000 až do 2800(–3150) m.

Acaena alpina

Popis: Vytrvalá bylina, 8–30 cm vysoká, s lodyhami vystoupavými, olistěnými. Listy jsou 2–7 cm dlouhé, se 2–3 páry lístků, mezi 1. a 2. párem lístků je vzdálenost menší než 2 mm, takže se výrazně podobají listům dlanitě složeným, lístky jsou kopinaté až obvejčité, 21–26 mm dlouhé, v horní třetině po okraji pilovité, celé stříbřitě chlupaté. Květenství je terminální, klasnaté, jeho stopka je až 27 cm dlouhá, chlupatá, květenství je 4,5–10 cm dlouhé, zhruba 6–10květé; listeny jsou čárkovité až kopinaté; češule je podlouhle vejcovitá, 7–15 mm dlouhá, pokrytá bělavými chlupy a červenohnědými ostny, které jsou 2–7 mm dlouhé; kališních lístků je 5, jsou podlouhle vejčité, jen 4–5 mm dlouhé, vně chlupaté, uvnitř lysé; tyčinek je 3–5, čnělka je krátká. Plodem je nažka.

Záměny: Velmi podobným druhem je Acaena splendens, jeho listy jsou však zřetelně lichozpeřené, nevzbuzují zdání dlanitosti, češule je celá nahnědlá, ostny jen 2,5 mm dlouhé.

Acaena alpina
Acaena alpina
Acaena alpina
Acaena alpina

Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 2. 2019 (Chile, údolí Río Maule, Valle de los Cóndores).