Syn.: Acaena agrimonioides Kunth, Acaena lappacea Ruiz et Pav.
Česká jména: acéna, bedrnička (Mareček 1994)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Acaena elongata
Rozšíření: Druh s velkým areálem od středního Mexika až po Bolívii. Nejseverněji zasahující druh rodu s původem na jižním prakontinentu Gondwana.
Ekologie: Roste ve vlhkých, především mlžných horských lesích na křovinatých místech a vystupuje i na otevřená travinobylinná a keři porostlá stanoviště nad horní hranici lesa. Provází nadmořské výšky 1800–3700 m.
Acaena elongata
Popis: Polokeř až keř vysoký až 1 m; větvičky jsou lysé nebo velmi roztroušené chlupaté, s červenou borkou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, v obrysu úzce eliptické, 2,5–4 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, se 7–11 lístky; lístky jsou eliptické, 0,8–1,2 cm dlouhé a 3–7 mm široké, na líci tmavozelené, lesklé, často úplně lysé, na rubu s řídkými hedvábitými chlupy, na okraji vroubkované až pilovité. Květenství jsou prodloužené hrozny 5–30 cm dlouhé; květy jsou stopkaté, červenavé; češule je 2–3 mm dlouhá, s početnými háčkovitými osténky 2–3 mm dlouhými; kališní lístky jsou 3–4, vejčité, asi 1 mm dlouhé, brvité; koruna chybí; tyčinky jsou 2–4; plodolist je jediný. Plodem je 5–8 mm dlouhá elipsoidní osténkatá nažka.
Acaena elongata
Acaena elongata
Fotografováno dne 2. 3. 2009 (Kostarika, NP Volcán Irazú, kráter Playa Hermosa).