Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Acaena fissistipula
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, roste v mnoha územích Jižního ostrova.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské až subalpinské trávníky a mírně zastíněné křoviny, na vlhkých místech. Tvoří souvislé husté porosty.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, nadzemní výhony jsou vystoupavé, až 5 cm dlouhé, lysé nebo řídce pýřité. Listy jsou lichozpeřené, až 2,5–5 cm dlouhé, s 3–5 jařmy; nejvyšší 3 lístky jsou mnohem větší než ostatní, okrouhlé až široce vejčité, 6–8 mm dlouhé, pilovitě zubaté, zelené, s červeným okrajem, na líci většinou lysé, na rubu přitiskle hedvábitě chlupaté, stejně tak na zubech na okrajích lístků; koncový lístek je okrouhlý, asi 1 cm dlouhý i široký, na krátkém řapíčku; palisty jsou hluboce 3–5klané, zuby jsou asi 4 mm dlouhé. Na vrcholu až 8 cm dlouhých stvolů vyrůstá kulovitý strboul o průměru 1–2 cm (včetně ostnů); listeny ve strboulu jsou čárkovité, brvité; češule je asi 1,5 mm dlouhá, chlupatá, nese 3–5 mm dlouhé hnědé nebo načervenalé ostny; kališní lístky jsou vejčitě kopinaté, zelené nebo načervenalé; koruna chybí; tyčinky jsou 2; čnělka je jediná, péřitá. Plodem je nažka.
Acaena fissistipula
Acaena fissistipula
Acaena fissistipula
Fotografováno dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).