Syn.: Acaena acutifida Bitter, Acaena adscendens Vahl, Acaena affinis Hook. f., Acaena cadilla Hook. f., Acaena canescens Phil., Acaena closiana Gay, Acaena colchaguensis Bitter, Acaena grossifolia Bitter, Acaena hirta Citerne, Acaena humilis Bitter, Acaena krausei Phil., Acaena laevigata Vahl, Acaena macrophyes Bitter, Acaena macrostemon Hook. f., Acaena nudicaulis Albov, Acaena obtusiloba Bitter, Acaena oligoglochin Bitter, Acaena plioglochin Bitter, Acaena sericascens Bitter, Acaena venulosa Griseb.
Česká jména: acéna, bedrnička (Mareček 1994)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité

Acaena magellanica
Rozšíření: Těžiště areálu leží na jihu Jižní Ameriky, roste v Chile a Argentině přibližně od 27. rovnoběžky, zasahuje i na Ohňovou zemi, Falklandy, Jižní Georgii a dokonce i na Kergueleny.
Ekologie: Provází různé typy stanovišť: písčiny, skalní terásky, okraje mokřadů a rašelinišť, křoviny i řídké lesy, vystupuje až do nadmořské výšky 1100 m (severněji v Andách až do 3500 m). Rostliny jsou autogamní.
Acaena magellanica
Popis: Vytrvalá bylina s plazivými nadzemními výběžky, tvořící místy i rozsáhlé kolonie; květonosné lodyhy jsou vystoupavé až přímé, až 40 cm vysoké, internodia na bázi jsou oddálená. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, v obrysu podlouhlé, 2–8 cm dlouhé, s 5–8 páry lístků; lístky jsou obkopinaté, 7–20 mm dlouhé a 4–12 mm široké, lysé nebo někdy i hedvábitě chlupaté, sivé, na bázi klínovité, pilovité až zubaté; palisty jsou blanité nebo bylinné, se zelenou špičkou. Na 7–14 cm dlouhých stopkách se tvoří nejčastěji jediný koncový kulovitý strboul 1–3 cm v průměru, řidčeji se vyvíjejí ještě další menší strbouly postranní; kališních lístků je 4–5(–6), jsou eliptické, 1,5–1,8 mm dlouhé a 0,6–1 mm široké, zelené nebo načervenalé; tyčinky jsou v počtu 2–4(–5), prašníky jsou nachové; češule je 2–7 mm dlouhá, obráceně kuželovitá až válcovitá, s 3–4 nestejnými, šídlovitými, (1–)5–10 mm dlouhými, často nachovými ostny.
Poznámka: Na nejzazším jihu Jižní Ameriky je rod Acaena diferencován do dosti velkého počtu druhů: v Chile je jich rozlišováno asi 20, ještě na Ohňové zemi jich roste asi 10. Jiné druhy rostou i na Novém Zélandu a v Austrálii.
Acaena magellanica
Acaena magellanica
Acaena magellanica

Fotografoval Jindřich Houska, dne 21. 2. 2011 (Argentina, Ohňová země, nedaleko Laguna del Caminante).