Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Acaena microphylla
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, roste pouze v centrální části Severního ostrova na Volcanic Plateau a v Ruahine Mountains.
Ekologie: Provází travnatá místa a porosty travinobylinné vegetace, zejména podél vodních toků v nadmořských výškách kolem 750 m. Tvoří husté polštářovité porosty.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem až 30 cm dlouhým, z něhož vyrůstají vystoupavé, asi 5 cm dlouhé postranní nadzemní, lysé nebo pýřité výhony. Listy jsou lichozpeřené, až 3 cm dlouhé, s 3–6 jařmy, hnědozelené; vyšší lístky jsou téměř okrouhlé, skoro přisedlé, často jen 3 mm dlouhé, hluboce vroubkované nebo zoubkované; koncový lístek je krátce řapíčkatý; palisty jsou čárkovité. Stvoly jsou až 2 cm dlouhé, nesou strboul o průměru asi 2,5 cm (včetně ostnů); listeny ve strboulu jsou čárkovité, na vrcholu někdy dvouzubé; češule je lysá, asi 1,5 mm dlouhá, nese až 1 cm dlouhé jednoduché, sytě až purpurově červené ostny; kališní lístky jsou vejčité, tmavočervené; koruna chybí; tyčinky jsou 2; čnělky jsou 2, jednostranně třásnité. Plody tvoří dvojice nažek v každém květu.
Acaena microphylla
Acaena microphylla
Acaena microphylla
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).