Syn.: Acalypha densiflora Blume, nom. illeg., Acalypha sanderi N. E. Br., Acalypha sanderi K. Schum., Ricinocarpus hispidus (Burm. f.) Kuntze
Česká jména: palnice (Presl 1846)
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité

Acalypha hispida

Rozšíření: Původ tohoto druhu není přesně znám, pravděpodobně pochází z Nové Guineje a přilehlých souostroví (Bismarckovy ostrovy).

Ekologie: Rostlina není známa z přírody, pěstuje se v podmínkách tropického, resp. subtropického klimatu. Vzhledem k tomu, že jsou známy jen samičí rostliny, netvoří plody a množí se výhradně vegetativně, řízkováním.

Acalypha hispida

Popis: Dvoudomý keř, dorůstá výšky 1–3 m; letorosty jsou hustě chlupaté, později větve olysávají. Listy jsou střídavé; palisty jsou kopinaté, (3–)5–7 mm dlouhé; řapík je 1–5 cm dlouhý; čepel je široce vejčitá, (6–)9–15 cm dlouhá a (3–)6–10 cm široká, sytě zelená, často na žilkách červeně naběhlá, oboustranně roztroušeně chlupatá, hustěji především podél hlavních žilek, na bázi srdčitá, na okraji vroubkovaná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá. Květenství jsou úžlabní, až 30 cm dlouhé, nicí, sytě červené klasy s chlupatým vřetenem a nepatrnými listeny; květy jsou přisedlé; kališní lístky jsou 3–4, kopinaté, 0,7 mm dlouhé, špičaté; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty, semeník je polokulovitý, asi 1 mm dlouhý, hustě chlupatý, čnělky jsou 5–7 mm dlouhé, volné, sytě červené.

Využití: Okrasná rostlina, často se pěstuje a místy zplaňuje v tropech celého světa (např. Karibik, Tichomoří).

Acalypha hispidaAcalypha hispida
Acalypha hispida

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: Victoria, zplanělé keře).