Syn.: Acer macounii Greene, Acer modocense Greene, Acer virgatum Raf.
Čeleď: Aceraceae Juss. – javorovité; Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité
Acer circinatum
Rozšíření: Javor s nepříliš velkým areálem, který se rozkládá při pacifickém pobřeží Severní Ameriky. Táhne se od jihu Britské Kolumbie v Kanadě po sever Kalifornie ve Spojených státech.
Ekologie: Vyhledává vlhčí až mezické lesní porosty, často na světlinách, pasekách a v okolí vodních toků. Provází dusíkem bohatá stanoviště v oceanickém klimatu, vystupuje do nadmořských výšek 1250 m. Místy tvoří houštiny.
Acer circinatum
Popis: Opadavý listnatý strom nebo větší keř, dorůstá výšky 8(–10) m; větvičky jsou zelené až načervenalé, později hnědnou; větve mohou snadno zakořeňovat. Listy jsou vstřícné, dlanitě 7–9laločné, mají 3–12 cm v průměru, na líci téměř lysé, jen kolem žilek pýřité, na rubu krátce chlupaté, laloky jsou tupě zubaté, na vrcholu zašpičatělé, listy se na podzim zbarvují do žluta, na plném slunci červenají. Krátké latovité květenství se 4–10 květy se tvoří na koncích větviček; květy jsou pětičetné, na témže jedinci mohou být samčí a oboupohlavné; kalich je červený; koruna má 6–9 mm v průměru a je bílá; tyčinek je obvykle 8; gyneceum tvoří svrchní semeník. Plody jsou křídlaté, 2–4 cm dlouhé dvounažky, zprvu zelené, později červené, spolu svírají úhel až 180°, ale křídla mohou být až do pravého úhlu zahnutá.
Acer circinatum
Acer circinatum
Acer circinatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver, Lynn Canyon).