Syn.: Acer circumlobatum Maxim., Acer heyhachii Matsum. ex Makino, Acer kobakoense Nakai, Acer monocarpon Nakai, Acer nudicarpum (Nakai) Nakai
Česká jména: javor japonský (Mareček 1994, Kubát 2002)
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité

Acer japonicum

Rozšíření: Druh východní Asie, centrum původního areálu leží na japonských ostrovech Hokkaidó a Honšú, zasahuje však také na ruský ostrov Kunašir. Často je vysazován i na dalších japonských ostrovech, v severní Číně a na Korejském poloostrově, pěstuje se rovněž v mnoha dalších oblastech světa jako okrasná dřevina.

Ekologie: Roste v podhorských a horských lesích a křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Bývá pěstován, objevuje se v blízkosti lidských sídel, zahrad i ve veřejné zeleni. Kvete v květnu.

Acer japonicum

Popis: Opadavý menší strom dosahující výšky 7–10 m, andromonoecický, s borkou šedou až šedohnědou a letorosty zelenými nebo červeně naběhlými, lysými. Listy jsou řapíkaté, v obrysu skoro okrouhlé, dosahují průměru 9–12 cm, na bázi jsou srdčité, po okraji s 9–11 laloky, které jsou vejčité, méně než do poloviny čepele členěné (u některých kultivarů mohou být zářezy i hlubší), po okraji 2krát pilovité, na vrcholu zašpičatělé, zelené, na podzim se zbarvují do červena. Květenství je terminální, chocholičnaté, stopkaté, 10–15květé, 3–5 cm dlouhé; kališních lístků je 5, jsou vejčité až obvejčité, zhruba 6 mm dlouhé, tupé, korunních lístků je rovněž 5, jsou eliptické, asi 5 mm dlouhé, nachové; tyčinek je 8, jsou asi 7 mm dlouhé, lysé, čnělka je lysá. Plodem je křídlatá dvounažka, křídla svírají úhel 90–160°.

Ohrožení a ochrana: V Rusku je přirozený výskyt tohoto javoru omezen jen na malou oblast na nejjižnějším ostrově Kuril, proto je uveden v Červené knize Ruska.

Využití: Javor japonský je v kultuře vysazován snad jen o trochu méně často, než další východoasijský, obecně dobře známý a oblíbený javor dlanitolistý (Acer palmatum).

Acer japonicum
Acer japonicum
Acer japonicum
Acer japonicum

Fotografováno ve dnech 30. 9. 2017 a 22. 7. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).