Syn.: Acer auritum Greene, Acer dactylophyllum Greene, Acer flabellatum Greene nom. illeg., Acer hemionitis Greene, Acer leptodactylon Greene, Acer murrayanum Dippel, Acer palmatum Raf., nom. illeg., Acer platypterum Greene, Acer politum Greene, Acer stellatum Greene
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité

Acer macrophyllum

Rozšíření: Roste v pacifické Severní Americe od jižní části Britské Kolumbie v Kanadě po Kalifornii, především v pobřežních oblastech; ve vnitrozemí je spíše vzácný, vázaný na vlhčí návětrná území.
Ekologie: Dřevina lesů na mezických až humózních stanovištích v mírném oceanickém klimatu. Provází živinami bohaté, často štěrkovité, dobře propustné půdy v říčních nivách. V jižní části areálu vystupuje až do nadmořských výšek kolem 2000 m.

Acer macrophyllum

Popis: Mohutný opadavý strom s rozložitou korunou, dorůstající výšky až 30 m; borka větví je zelenavá, hladká, na kmeni se později zbarvuje šedohnědě, je rýhovaná a často pokrytá epifytickými lišejníky. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, pětilaločné, 10–30 cm široké, na líci tmavozelené, na rubu poněkud světlejší, laloky jsou nepravidelně oddáleně zubaté, na vrcholu náhle zašpičatělé a prodloužené v ostrou špičku; řapíky jsou 5–12 cm dlouhé, mléčí. Květenství jsou 10–15 cm dlouhé hrozny; květy jsou drobné, pětičetné, samčí a oboupohlavné (funkčně samičí) v témže květenství; kališní i korunní lístky jsou volné, zelenavé; tyčinek je 8; gyneceum tvoří 2 na bázi srostlé plodolisty se svrchním semeníkem. Plody jsou křídlaté, 3–6 cm dlouhé, chlupaté dvounažky, svírající ostrý úhel.
Využití: Dřevo je velmi kvalitní a používá se v nábytkářství.

Acer macrophyllum
Acer macrophyllum
Acer macrophyllum
Acer macrophyllum
Acer macrophyllum
Acer macrophyllum
Acer macrophyllum

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 22. 4. 2007 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ), Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 7. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Gold Stream Provincial Park).