ACER OBTUSATUM Waldst. et Kit. ex Willd. – javor

Syn.: Acer aetnense K. Koch, Acer italum var. aetnense Tineo ex Strobl, Acer italum var. neapolitanum (Tineo) Dieck, Acer neapolitanum Ten., Acer obtusatum subsp. aetnense (Tineo ex Strobl) C. Brullo et Brullo, Acer opalus f. glabrescens A. E. Murray, Acer opalus var. obtusatum (Waldst. et Kit. ex Willd.) Henry, Acer opulifolium var. obtusatum (Waldst. et Kit. ex Willd.) Batt., Acer opulifolium var. tomentosum K. Koch, Acer tomentosum Dulac, nom. illeg.
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité

Acer obtusatum

Rozšíření: Pochází ze Středozemí: roste na Apeninském poloostrově, jakož i na Sicílii a zřejmě i na Korsice, a dále na západě Balkánu od Slovinska až po Řecko. Výskyt v Alžírsku je nejistý.

Ekologie: Provází mezofilní opadavé lesy, zejména s duby a buky, vystupuje až do nadmořské výšky kolem 1800 m.

Acer obtusatum

Popis: Stromy až 20 m vysoké; borka je šedavá; na letorostech bývají podlouhlé lenticely. Listy jsou vstřícné; řapík je kratší než čepel; čepel je 5laločná, 6–18 cm dlouhá a 5–14 cm široká, na bázi srdčitá, na líci lysá, na rubu obvykle plstnatě chlupatá, zářezy zasahují do šestiny až třetiny čepele, laloky jsou tupě zubaté. Květenství je chocholík; květní stopky jsou zprvu přímé, posléze nicí; květy jsou 5četné; tyčinek je 5; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plodem je křídlatá dvounažka, plůdky svírají úhel 60–90 °, křídla jsou 2–3 cm dlouhá a 0,8–1,2 cm široká.

Poznámka: Patří do blízkého příbuzenstva druhu Acer opalus a někdy bývá hodnocen jen jako jeho poddruh, liší se především chlupatým rubem listů a tupými laloky listů; oba druhy se v přírodě prakticky nepotkávají (A. opalus roste západněji a dosahuje mnohem dále na sever). V Itálii bývá někdy jako samostatný druh rozlišován ještě Acer neapolitanum, který ve většině znaků odpovídá druhu A. obtusatum, ale má větší listy a plody.

Acer obtusatum
Acer obtusatum
Acer obtusatum

Fotografováno dne 19. 6. 2019 (Severní Makedonie, Mavrovo).