Syn.: Acer creticum var. sublobatum Spach, Acer orientale subsp. cyprium (Boiss.) A. E. Murray, Acer orientale var. obtusifolium (Sm.) Pax, Acer orientale f. obtusifolium (Sm.) Schwer., Acer orientale subsp. syriacum (Boiss. et Gaill.) A. E. Murray, Acer syriacum Boiss. et Gaill., Acer syriacum var. cyprium Boiss., Acer syriacum f. cyprium (Boiss.) Schwer.
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité
Acer obtusifolium
Rozšíření: Pochází z východního Středozemí. Roste na Kypru, v Sýrii, Libanonu a dosahuje až do severního Izraele do oblasti hory Hermon. Pochybný je výskyt na Krétě a v Turecku.
Ekologie: Roste na kamenitých místech v nadmořské výšce 800–1500 m.
Acer obtusifolium
Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 5–6(–10) m; borka je hladká. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,5–2,5 cm dlouhý; čepel je 3laločná, 2,5–6 cm dlouhá a 2,5–10 cm široká, tmavozelená, laloky jsou na vrcholku tupé. Koncové květenství je chocholík složený z oboupohlavných a samčích květů; kališních lístků je 4–5, žlutozelených; korunních lístků je 4–10, jsou asi 5 mm dlouhé, širší než lístky kališní, rovněž žlutozelené; tyčinek je obvykle 8; semeník je svrchní. Plody jsou dvounažky s blanitým křídlem asi 3 cm dlouhým, zprvu červeným.
Acer obtusifolium
Acer obtusifolium
Acer obtusifolium
Fotografovala Alena Vydrová, dne 19. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).