Syn.: Acer formosum Carrière, Acer ornatum Carrière, Acer polymorphum Siebold et Zucc., Acer sanguineum Carrière, Acer septemlobum Thunb.
Česká jména: javor dlanitolistý (Mareček 1994)
Slovenská jména: javor dlaňolistý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité

Acer palmatum

Rozšíření: Východoasijský druh, pochází z Japonska (ostrovy Honšú, Šikoku a Kjúšú) a Koreje, snad je původní i na Tchaj-wanu a v čínské pobřežní provincii Šan-tung. Pěstuje se po celé Číně, rovněž v Evropě, Severní Americe i Austrálii. Na území Česka byl poprvé vysazen zřejmě v roce 1835 (Praha). Druh je značně polymorfní, rozlišuje se řada vnitrodruhových taxonů.

Ekologie: Ve své domovině roste v lesích a křovinaté vegetaci, v pásmu od nížin až do hor, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete od dubna do května.

Acer palmatum

Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 15 m, s borkou šedozelenou až světle hnědou, hladkou. Listy jsou řapíkaté, v obrysu skoro okrouhlé, 3–6 cm dlouhé a 4–8 cm široké, na bázi srdčité až téměř uťaté, dlanitě 5–7(–9)laločné, s laloky kopinatými, po okraji dvojitě pilovitými, na vrcholu zašpičatělými, zelenými, nejprve jemně chlupatými, záhy olysalými, na podzim se zbarvení listů mění na výrazně červené. Květenství je chocholičnatě latnaté, 10–20květé, 3–4 cm dlouhé; kališních lístků je 5, jsou podlouhlé až obkopinaté, červené, asi 3 mm dlouhé, korunní lístky jsou vejčité, menší než lístky kališní, bledě žluté až bělavé, lysé; tyčinek je 8. Křídla dvounažky svírají tupý úhel.

Využití: Široce pěstovaný druh, v kultuře se objevuje v nepřeberném množství kultivarů, které se odlišují vzrůstem, habitem, mírou laločnatosti listů i jejich barvou. Téměř vždy působí ve výsadbách příjemně až výrazně dekorativně. Ze dřeva se vyrábí různé domácí náčiní a nábytek.

Acer palmatum
Acer palmatum
Acer palmatum

Fotografováno dne 14. 10. 2018 (Česko, Čechy, Kostelec na Černými lesy, arboretum).