Syn.: Acer abchasicum Rupr., Acer atropurpureum Dippel, Acer bohemicum C. Presl ex Opiz nom. inval., Acer dittrichii Ortm., Acer erythrocarpum Dippel, Acer euchlorum Dippel, Acer fieberi Opiz nom. inval., Acer hybridum Bosc, Acer majus Gray, Acer melliodorum Opiz, Acer montanum Garsault nom. inval., Acer opizii Ortmann ex Opiz., Acer opulifolium Thuill. nom. illeg., Acer procerum Salisb., Acer purpureum Dippel, Acer quinquelobum Gilib. nom. inval., Acer rafinesquianum Dippel, Acer villosum C. Presl, Acer wondracekii Opiz, Acer worleei Dippel
Česká jména: javor klen (Presl 1846, Kubát 2002)
Slovenská jména: javor horský (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité

Acer pseudoplatanus

Acer pseudoplatanus

Rozšíření: Vyskytuje se v celé Evropě, původní výskyt byl soustředěn pravděpodobně jen do vyšších poloh střední Evropy. Byl zavlečen do Makaronésie, Severní Ameriky (Nová Anglie i severozápad USA), Argentiny (sever Patagonie), Austrálie, na Nový Zéland. V Česku roste po celém území, a to především ve středních a vyšších polohách a zasahuje i do poloh horských. Na Slovensku je rozšíření obdobné.

Ekologie: Primárně roste na humózních půdách v suťových lesích, na svazích hlubších údolí, v bučinách a některých smrčinách. Druhotně se vyskytuje téměř všude, často byl vysazován v extravilánech i intravilánech obcí, jako alejový strom apod., odkud se samovolně šíří na vhodná stanoviště. Mnohdy se s ním setkáme na starých zbořeništích, kde upozorňuje na bývalé osídlení. Kvete v květnu.

Popis: Statný strom vysoký i přes 30 metrů, ve stáří často s mohutným kmenem a výraznou borkou, která se odlupuje ve větších šupinách a připomíná borku platanu. Listy jsou po okraji nepravidelně pilovité, vytvářejí 5 výrazných laloků, čepel dorůstá až 20 cm délky, řapík může být téměř stejně dlouhý. Převislé květy mají zelenožlutou barvu a jsou uspořádány v hroznech dlouhých až 15 cm. Plodem jsou 2 srostlé nažky svírající úhel ostřejší než pravý.

Acer pseudoplatanusAcer pseudoplatanus

Fotografováno dne 11. 5. 2006 (Česko, Čechy, Slavkovský les).