Syn.: Acer dasycarpum Ehrh., Sacchrosphendamnus saccharinus Nieuwl., Saccharodendron saccharinum Nieuwl.
Česká jména: javor cukrový (Presl 1846, Dostál 1950), javor stříbrný (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: javor cukrový (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Aceraceae Juss. – javorovité; Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité
Acer saccharinum
Rozšíření: Javor stříbrný pochází ze Severní Ameriky, konkrétně z oblasti od Québecu a Minnesoty, po Floridu, Nebrasku a Oklahomu. V parcích se vysazuje od roku 1725. V Čechách byl poprvé vysazen patrně před rokem 1835 v Praze v Královské oboře. V našich parcích a městských výsadbách je relativně hojným druhem.
Ekologie: V původním areálu roste v nížinách a v záplavových oblastech na vlhčích půdách. Je nenáročný, odolný k mrazu a snáší znečištěné ovzduší.
Acer saccharinumAcer saccharinum
Popis: Strom s rozložitou, řídkou korunou a krátkým kmenem. Dorůstá do výšky 20–30 m. Borka je v mládí hladká, později brázditá a odlupčivá v podélných pruzích. Listy jsou dlouze řapíkaté, nejčastěji 5laločné, čepel 7–15 cm dlouhá a 6–14 cm široká, se špičatými hrubě zubatými laloky. Svrchní strana listů je zelená, na rubu pak stříbřitě bílá. Na podzim se vybarvují žlutě. Kvete v březnu a v dubnu, před rašením listů. Plodí již v květnu a v červnu, nažky svírají pravý úhel.
Acer saccharinum
Využití: Pro svůj rychlý růst a dekorativní vzhled je hojně vysazován v parcích, zejména jako solitera, do alejí je pro svoji širokou korunu méně vhodný.
Acer saccharinum
Acer saccharinum
Fotografováno ve dnech 25. 3. 2009 a 23. 9. 2010 (Zlín) a 25. 8. 2009 (Litomyšl).