Syn.: Acer cappadocicum subsp. truncatum (Bunge) A. E. Murray, Acer laetum var. truncatum (Bunge) Regel, Acer lobelii var. platanoides Miyabe, Acer lobelii subsp. truncatum (Bunge) Wesm., Acer lobulatum Nakai, Acer pictum var. truncatum (Bunge) Chin S. Chang, Acer pictum subsp. truncatum (Bunge) A. E. Murray, Acer platanoides var. truncatum (Bunge) Gams
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité

Acer truncatum

Rozšíření: Pochází východní Asie, kde roste v severní Číně v provinciích Kan-su, Šen-si, Šan-si, Che-nan, Šan-tung, Ťiang-su, Vnitřní Mongolsko, Che-pej, Liao-ning a Ťi-lin. Dále roste také v Koreji.

Ekologie: Stanovištěm jsou opadavé temperátní lesy, obvykle roste v podúrovni. Lokality leží v nadmořské výšce 400–1000 m.

Acer truncatum

Popis: Opadavý menší strom, často andromonoecický, dorůstá výšky 5–10(–15) m; borka je šedohnědá nebo tmavohnědá; letorosty jsou tenké, lysé. Listy jsou střídavé; řapík je 3–9 cm dlouhý; čepel je dlanitoklaná, 8–12 cm dlouhá a 5–10 cm široká, s 5(–7) laloky, na líci lysá, tmavozelená, na rubu světlejší a v mládí podél žilek někdy chlupatá, s 8–10 páry zpeřených žilek, na bázi uťatá až mělce srdčitá, laloky jsou trojúhelníkovitě vejčité, 3–5 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé až ocasaté. Květenství jsou přímé chocholíky na stopkách 1–2 cm dlouhých; květní stopky jsou asi 1 cm dlouhé; kališních lístků je 5, podlouhlých, 4–5 mm dlouhých, tupých; korunních lístků je také 5, obkopinatých, 5–7 mm dlouhých; tyčinek je 8, v oboupohlavných květech kratších než v samčích; semeník je stlačený, s čnělkou dlouhou asi 1 mm. Plodenství je nicí, s 3–10 dvojnažkami svírajícími tupý až pravý úhel; nažky jsou stlačené, 1,3–1,8 cm dlouhé, lysé, křídlo je zelenavé, asi zdéli nažky, s rovnoběžnými stranami 0,8 cm v průměru, za zralosti černá, s jediným semenem.

Poznámka: K blízce příbuzným, podobným druhům patří zejména Acer pictum (někteří autoři tyto druhy od sebe neodlišují) a Acer amplum; velmi podobný je rovněž Acer cappadocicum, který ale má rozsáhlý areál od Malé Asie až po střední Čínu.

Acer truncatum
Acer truncatum
Acer truncatum

Fotografováno dne 6. 12. 2018 (Čína, Peking, Beijing Botanical Garden).