Syn.: Achillea angustifolia Salisb., Achillea cristata Willd., Achillea depressa Fisch. ex Herder, Achillea mongolica Fisch. ex Spreng., Achillea multiflora Hook., Achillea punctata Moench, Achillea ramosissima Moench, Achillea sibirica Ledeb., Achillea subcartilaginea (Heimerl) Heimerl, Ptarmica mongolica (Fisch. ex Spreng.) DC., Ptarmica sibirica (Ledeb.) Ledeb.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Achillea alpina
Rozšíření: Téměř cirkumpolárně rozšířený druh vyskytující se na obou stranách Beringova průlivu. V USA se objevuje v Severní Dakotě a Minnesotě, dále ve všech kanadských provinciích od Quebeku na západ, na Aljašce, na ruském Dálném východě (Kamčatka, okolí Magadanu, Poamuří, Kurily, Sachalin, Přímoří), na Sibiři (Burjatsko, okolí Irkutska i Krasnojarska, Jakutsko), v Japonsku (Hokkaidó, Honšú), Koreji, severní a východní Číně (Anhui, Gansu, Hebei, Heilongjiang, Jilin, Liaoning, Nei Mongol, Ningxia, Qinghai, Shaanxi, Shanxi, Sichuan, Yunnan) a Mongolsku.
Ekologie: Roste na loukách, v lesních lemech, kolem vodních toků i cest, v nadmořských výškách od 100 do 1200 m (v Číně až do 2400 m). Kvete do července do začátku září.
Achillea alpina
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem. Lodyha je přímá, 50–80 cm vysoká, větvená nebo jednoduchá, lysá až jemně chlupatá. Listy jsou střídavé, úzce kopinaté, 5–10 cm dlouhé, na okraji velmi výrazně pilovité. Úbory v hustém terminálním květenství, dosahují 4–7 mm v průměru, zákrovní listeny s nahnědlými okraji ve 3–4 řadách; jazykovitých květů je 6–12, liguly jsou 1–3 mm dlouhé a 2–3 mm široké, bělavé až nažloutlé; trubkovitých květů je 25–30, jejich koruny jsou bělavé. Plodem je nažka.
Achillea alpinaAchillea alpina
Achillea alpina
Achillea alpina
Achillea alpina
Fotografováno v srpnu 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Griffith Woods Park).