Syn.: Achillea halleri Crantz, Achillea multifida (DC.) Griseb., Anthemis corymbosa Haenke, Chamaemelum atratum (L.) E. H. L. Krause, Ptarmica atrata (L.) DC., Ptarmica multifida DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Achillea atrata
Rozšíření: Roste v Alpách, vyskytuje se ve Francii, Švýcarsku, Itálii, Německu, Slovinsku, na východ nejdále zasahuje do dolnorakouských Alp.
Ekologie: Provází hrubě štěrkovité, vlhké plochy s dlouho ležící sněhovou pokrývkou, morény, vyležiska apod. Převažuje na vápnitých substrátech, roste v nadmořské výšce 1400–3000 m.
Achillea atrata
Popis: Polštářovitá, málo aromatická vytrvalá bylina, vysoká 7–20 cm; lodyhy jsou nahoře hustě chlupaté. Listy jsou střídavé, podlouhlé, 3–6 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, peřenosečné, úkrojky jsou 0,6–1 mm široké, na prostředních lodyžních listech bývají při bázi listu jednoduché, na apikálním konci s 2–3(–4) zuby. Květenství tvoří chocholík s 2–10 úbory; zákrov je vejcovitý, 4–6 mm dlouhý a 5–7 mm v průměru; zákrovní listeny jsou tmavě lemované, roztroušeně chlupaté; jazykových květů je 7–12, jsou (4–)5–8 mm dlouhé, bílé, trubkovité květy jsou bělavé. Plody jsou asi 2 mm dlouhé nažky, chmýr chybí.
Ohrožení a ochrana: V Německu zákonem chráněný druh.
Achillea atrata
Achillea atrata
Achillea atrata
Achillea atrata
Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 8. 2012 (Švýcarsko, kanton Graubünden: Ofen Pass, svahy vrchu Piz Daint).