Syn.: Achillea barrelieri f. schouwii (DC.) Bazzich., Achillea oxyloba subsp. barrelieri (Ten.) F. Conti, Anacyclus barrelieri (Ten.) Guss., Anthemis barrelieri Ten., Ptarmica barrelieri (Ten.) DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Achillea barrelieri
Rozšíření: Endemit centrální části Apenin v Itálii, vyskytuje se v provinciích Umbrie, Lazio, Abruzzo, Molise a Kampánie, na severu od Monte Catria po skupinu Simbruini na jihu.
Ekologie: Provází zpevněné vápencové sutě a nevyvinuté půdy s řídkou nezapojenou vegetací v nadmořských výškách 2000–2600 m.
Achillea barrelieri
Popis: Nízká vytrvalá hustě šedobíle chlupatá bylina, vytváří drobné trsy; lodyhy vystoupavé nebo poléhavé, 5–15 cm vysoké. Listy jsou střídavé, vícenásobně zpeřené, 4–6 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, úkrojky prvního řádu opakovaně trojčetné, úkrojky posledního řádu asi 3 mm dlouhé a 1 mm široké. Úbory vyrůstají jednotlivě na stopkách povětšinou bez listenů, dosahují průměru 2–3 cm; zákrov je polokulovitý, o průměru asi 8 mm, zákrovní listeny jsou lemované tmavým okrajem; samičích jazykovitých květů je 13–18, mají bílou, 5–8 mm dlouhou ligulu, trubkovité květy jsou oboupohlavné, popelavě bílé. Plody jsou nažky, chmýr chybí.
Poznámka: V Itálii se vyskytuje ještě Achillea barrelieri subsp. mucronulata, která zasahuje až do jižních Apenin v Kalábrii a přesahuje i na Sicílii; odlišuje se mnohem řidším oděním. Nejblíže příbuzným druhem řebříčků je alpská Achillea oxyloba, které je také téměř lysá. Oba druhy se vyznačují jediným úborem na lodyze a hluboce členěnými listy.
Achillea barrelieri
Achillea barrelieri
Achillea barrelieri
Achillea barrelieri
Achillea barrelieri
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Pericolo).