Syn.: Achillea eupatorium M. Bieb., Achillea filicifolia M. Bieb., Tanacetum angulatum Willd.
Česká jména: řebříček tužebníkovitý (Kubát 2002)
Slovenská jména: rebríček túžobníkový (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Achillea filipendulina
Rozšíření: Druh jihozápadní a střední Asie, vyskytuje se v oblasti od turecké Anatolie přes Kavkaz, Írán a Afghánistán až do Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. S oblibou se pěstuje v kultuře, odtud může v některých oblastech i zplaňovat, byl zaznamenán například v Británii, Francii, Španělsku, Itálii, Německu, na severovýchodě USA (především Michigan) a v jižní Kanadě, Kalifornii, jihovýchodní Austrálii, ale také u nás (Praha, Brno, Výhon u Židlochovic aj.).
Ekologie: Roste na suchých skalnatých svazích, horských loukách, při okrajích křovin i na lesních světlinách. V Evropě se objevuje především v okolí lidských sídel a zahrad, podél cest, ve starých a třeba už i zanedbaných parkových úpravách, na stanovištích slunných. Kvete od července do srpna.
Achillea filipendulina
Popis: Vytrvalá aromatická bylina s krátce plazivým oddenkem. Lodyha je přímá, jednoduchá, oblá, tupě žebernatá, 60–100(–130) cm vysoká, řídce chlupatá nebo olysalá, listy jsou šedozelené, přitiskle chlupaté a žláznatě tečkované, dolní listy jsou řapíkaté, střední a horní přisedlé, bází objímavé, dolní listy jsou v obrysu podlouhlé až kopinaté, peřenosečné, na každé straně s 10–15 úkrojky, až 20 cm dlouhé, horní listy jsou menší. Úbory v počtu 30–50(–300) jsou nahloučeny v husté chocholičnaté latě, která je až 8 cm dlouhá a 10 cm široká, zákrovy jsou obvejčité až eliptické, zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, okrajové jazykovité květy jsou 2–4, ligula je jen 1 mm dlouhá a asi 2 mm široká, květů terče je 15–30, jsou jen 2–2,5 mm dlouhé, všechny květy jsou žluté. Plodem je nažka.
Využití: Řebříček tužebníkovitý je vysazován v zahradách jako okrasná trvalka, sušená květenství se také používají do květinových vazeb. V kultuře je několik kultivarů.
Achillea filipendulina
Achillea filipendulina
Achillea filipendulinaAchillea filipendulina
Fotografováno dne 14. 7. 2012 (Českobrodsko, Štolmíř).