Syn.: Achillea magna Sm., nom. illeg., Achillea nobilis subsp. ligustica (All.) Bonnier, Achillea sicula Raf., Achillea sylvatica Ten.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Achillea ligustica
Rozšíření: Mediteránní druh. Roste ve Španělsku, jižní Francii v Provence, v Itálii, Chorvatsku a Řecku, dále na středomořských ostrovech Korsice, Sardinii, Sicílii, Maltě a Krétě a v severní Africe v Maroku, Alžírsku a Tunisku. Náhodné zavlečení bylo zaznamenáno v Německu, v Anglii se druhotný výskyt udržuje na jedné lokalitě od roku 1953, zavlečen byl rovněž do několika států USA.
Ekologie: Provází výslunné svahy s křovinatou nebo travinobylinnou vegetací, vystupuje až do nadmořské výšky 1900 m.
Achillea ligustica
Popis: Vytrvalá trsnatá aromatická bylina vysoká 30–90 cm. Listy jsou střídavé, dvakrát nepravidelně peřenosečné, s celistvým vřetenem; dolní jsou v obrysu obkopinaté, 5–10 cm dlouhé, střední lodyžní jsou vejčité, s 5–7 páry úkrojků; úkrojky posledního řádu jsou kopinaté, 2–3 mm široké. Úbory tvoří hustou chocholičnatou latu; zákrov je vejcovitý, asi 3,5 mm dlouhý a 1,5 mm široký, zákrovní listeny jsou 3–4krát delší než široké, na ploše pýřité, na okraji suchomázdřité; jazykovitých květů bývá 5, jsou samičí, s krátkými, bílými ligulami, trubkovité květy jsou oboupohlavné, nažloutlé, s 5 cípy. Nažky jsou 1–1,5 mm dlouhé, chmýr chybí.
Poznámka: Patří do skupiny řebříčků z okruhu Achillea nobilis, který se vyznačuje nepravidelně zpeřenými listy. Od něj se odlišuje širšími úkrojky posledního řádu, užšími zákrovními listeny a bílými ligulami.
Achillea ligustica
Achillea ligustica
Achillea ligustica
Achillea ligustica
Achillea ligustica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, svahy Etny nad městečkem Nicolosi).