Syn.: Achillea barrelieri subsp. oxyloba (DC.) F. Conti et Soldano, Achillea dacica Simonk., Achillea schurii Sch.-Bip., Anthemis alpina L., Anthemis oxyloba Schur, Anthemis schurii Heimerl, Anthemis tenuifolia Schur, Chamaemelum alpinum All., Ptarmica oxyloba DC., Ptarmica tenuifolia (Schur) Schur
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Achillea oxyloba subsp. schurii
Rozšíření: Východokarpatský endemit. Roste v karpatském oblouku na Ukrajině (vzácně) a v Rumunsku (poměrně často), ostrůvkovitě také v rumunských Apusenách. Kdysi byl omylen udáván ze slovenských Belianských Tater.
Ekologie: Horská rostlina rostoucí na skalách, skalních terasách, suťoviscích, osypech a kamenitých pastvinách, převážně na vápenci. Kvete od června do září.
Achillea oxyloba subsp. schurii
Popis: Vytrvalé, chlupaté nebo olysalé byliny. Lodyhy až 20 cm vysoké, vystoupavé, zejména v horní části až plstnatě chlupaté. Listy převážně lodyžní, 2krát zpeřené, listy vyrůstající na bázi lodyhy řapíkaté, 3–5 cm dlouhé, lodyžní listy přisedlé, 1–3 cm dlouhé, 0,5–1,5 cm široké, listové úkrojky ± kopinaté. Úbory jednotlivé, vzácněji v až 3květém chocholičnatém květenství; zákrov cca 10 mm v průměru, zákrovní listeny 4–5 mm dlouhé, vejčité, s širokým tmavě hnědým lemem; liguly jazykovitých květů 6–10 mm dlouhé, vejčité, bílé, v horní části vroubkované. Nažky podlouhle obvejčité, oboustranně konvexní, na obou koncích uťaté, 2,5–2,8 mm dlouhé, 0,9–1,1 mm široké, stříbřité, s širokým světlejším lemem.
Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněná rostlina na Ukrajině.
Poznámka: V rámci druhu Anthemis oxyloba jsou rozlišovány celkem tři poddruhy. Nominátní subspecie Achillea oxyloba subsp. oxyloba roste v jihovýchodních Alpách, od ostatních poddruhů se liší pouze jednoduše zpeřenými listy. V Apeninách roste poddruh A. oxyloba subsp. mucronulata, který má listy převážně přízemní a úkrojky listů velmi úzké. Všechny tři subspecie jsou často uváděny jako samostatné druhy.
Achillea oxyloba subsp. schurii
Achillea oxyloba subsp. schurii
Fotografováno dne 25. 6. 2012 (Rumunsko, Transylvánie, pohoří Hăşmaş).