Syn.: Achillea collina subsp. pannonica (Scheele) Dostál, nom. inval., Achillea collina var. pannonica (Scheele) Beck, Achillea lanata sensu Rohrer et Mayer, Achillea millefolium subsp. collina f. pannonica (Scheele) J. Weiss, Achillea millefolium var. lanata Koch, Achillea millefolium subsp. pannonica (Scheele) Oborny, Achillea millefolium var. villosa Schur, Achillea seidlii J. Presl et C. Presl
Česká jména: řebříček uherský (Domin-Podpěra 1928), řebříček obecný panonský (Dostál 1950), řebříček panonský (Kubát 2002)
Slovenská jména: mačací chvost obyčajný panónský (Dostál 1950), rebríček panónsky (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Achillea pannonica
Rozšíření: Roste ve střední Evropě na východ po Německo, na jih po severní Itálii, přes balkánské země, evropskou část Turecka a Krym dále na východ. Východní hranici areálu je třeba upřesnit. U nás ve dvou oddělených arelách v termofytiku a sousedním mezofytiku Čech a Moravy. České lokality jsou soustředěny do poříčí Bíliny a Ohře, Českého středohoří, dolního Povltaví a Českého krasu a izolovaně i jinde. Na Moravě přibližně mezi Znojmem, Hodonínem a Olomoucí.
Ekologie: Stepní, často skalnaté nebo kamenité stráně a pastviny, suché trávníky, lesní lemy, okraje cest a podobná stanoviště na všech typech substrátu vyjma kyselých hornin. Druh kvete od konce května do září.
Achillea pannonica
Popis: Dlouze vlnaté, později nezřídka olysalé šedozelené byliny s plazivým oddenkem. Lodyha obvykle 20–75 cm dlouhá, obvykle jednoduchá nebo někdy v horní třetině větvená. Přízemní listy krátce řapíkaté, často nápadně vzpřímené, třikrát peřenosečné, dolní lodyžní listy stejně jako přízemí listy v obrysu úzce obkopinaté, podlouhlé nebo úzce podlouhlé, s úkrojky do roviny rozloženými, střední a horní lodyžní listy přisedlé, v obrysu úzce podlouhlé nebo úzce kopinaté, s čepelí dvakrát až třikrát peřenosečnou, později často v paždí se zkrácenými postranními větvemi. Úbory skládající většinou husté, nejčastěji 2,1–6,6 cm široké květenství, zákrov úzce vejcovitý, hustě chlupatý. Okrajové jazykovité květy s korunní trubkou 0,7–1,2krát delší než ligula, ligula bílá. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Řebříček panonský patří k ohroženým druhům ČR (C3).
Achillea pannonicaAchillea pannonica
Achillea pannonica
Achillea pannonica
Fotografováno dne 15. 9. 2011 (v Praze).