Syn.: Leontice triphylla Sm.
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité
Achlys triphylla
Rozšíření: Roste v pacifické části Severní Ameriky. V Kanadě se vyskytuje v Britské Kolumbii, hojně na Vancouver Island, ve Spojených státech zasahuje na jih až do Kalifornie.
Ekologie: Typický druh zastíněných, převážně jehličnatých lesních porostů na humózních, živinami bohatších půdách. Preferuje mírné oceanické klima, převážně v nižších nadmořských výškách.
Achlys triphylla
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 20–40 cm vysoká. Trojčetné, v obrysu okrouhlé, dlouze řapíkaté listy vyrůstají přímo z oddenku; střední lístek je klínovitý, 4–11 cm dlouhý, na konci s (1–)3–4(–8) laloky, má dlanitou žilnatinu; postranní lístky jsou podobného tvaru, asymetrické. Květenství vyrůstá rovněž přímo z oddenku, tvoří jej stvol zakončený 2,5–5 cm dlouhým hroznem velmi drobných květů; květy jsou bezobalné, trimetrické, bílé nebo žlutavé; kalich a koruna chybějí; tyčinek je 8–10(–13) a jsou 0,8–2 cm dlouhé; gyneceum tvoří asymetrický svrchní semeník, v němž se tvoří pouze jediné vajíčko. Plodem je tmavohnědý až červenopurpurový, 3–4,5 mm dlouhý měchýřek. Diploidní druh.
Poznámka: Do rodu Achlys náležejí jen 2–3 druhy; v Severní Americe se vyskytuje ještě tetraploidní A. californica, některými badateli hodnocený jen jako Achlys triphylla subsp. californica; další druh Achlys japonica roste v Japonsku.
Achlys triphyllaAchlys triphylla
Achlys triphylla
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 7. a 8. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Goldstream Provincial Park a Cathedral Grove).