Syn.: Centrostachys aspera (L.) Standl., Stachyarpagophora aspera (L.) M. Gómez
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité
Achyranthes aspera
Rozšíření: Severní, západní i východní Afrika (kromě Saharské oblasti), západní Asie, jih Arabského poloostrova, jižní Čína, Tchaj-wan, sever Indie, Cejlon, Indočína, Malajsie, severní Austrálie, snad druhotně jižní Evropa, jistě druhotně jih USA, Mexiko, Karibik, sever Jižní Ameriky, Makaronésie (Azory, Madeira, Kanárské ostrovy).
Ekologie: Nitrofilní stanoviště, ruderalizované plochy, břehy vodních toků, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2300 m.
Achyranthes aspera
Popis: Vytrvalá, 20–120 cm vysoká bylina s hranatým stonkem. Vstřícné listy jsou vejčité, lysé nebo chlupaté, na rubu stříbřitě chlupaté. Na konci stonků je klasovité květenství, které je později převislé. Oboupohlavné květy jsou více než 5 mm dlouhé, květ je obklopený jedním listenem a dvěma načervenalými osinatými listenci.
Poznámka: Velmi variabilní druh, rozlišuje se řada variet (jen z území jižní Číny jsou uváděny 4 variety), které jsou někdy hodnoceny jako samostatné druhy. A tak například kanárští botanikové uvádějí z Kanárských ostrovů pouze druh A. aspera, zatímco P. Schoenfelder považuje kanárské rostliny rovnou za druh A. sicula (L.) All., stejně jako botanikové z Pyrenejského poloostrova, kteří o druhu A. aspera píší, že je sice ze Španělska uváděn, ale není potvrzen. Druh vyžaduje další studium.
Achyranthes asperaAchyranthes aspera
Fotografováno dne 11. 2. 2007 (Kanárské ostrovy, La Palma, Barranco del Galga).