Syn.: Acmadenia juniperina Bartl. et H. L. Wendl., Acmadenia muraltioides Eckl. et Zeyh., Acmadenia pungens Eckl. et Zeyh. ex Sond., Acmadenia uniflora (E. Phillips) E. Phillips, Acmadenia uniflora E. Phillips, Diosma juniperina (Bartl. et H. L. Wendl.) Spreng., Diosma muraltioides (Eckl. et Zeyh.) D. Dietr., Diosma obtusata Thunb., Diosma obtusata Willd., Diosma ulicina Lodd., nom. inval., Euchaetis uniflora E. Phillips, Macrostylis patersoniae Schönland
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Acmadenia obtusata
Rozšíření: Endemit jižní části květenné říše Capensis. Roste v Jihoafrické republice v provincii Western Cape v prostoru mezi městečky Stanford a Knysna a snad i v provincii Eastern Cape u městečka Alexandria.
Ekologie: Provází vegetaci na bazických horninách (korálové vápence, vápnité písky), v nadmořské výšce do 300 m.
Popis: Aromatický, stálezelený, bohatě větvený keřík vysoký 15–50 cm; větvičky vyrůstají z jediné báze. Listy jsou přímo odstálé, střídavé až víceméně vstřícné, jehlicovité, 1–1,1 cm dlouhé a 1,3–1,7 mm široké, na vrcholu tupě špičaté, na střední žilce s tečkovitými žlázkami. Květy vyrůstají jednotlivě na koncích krátkých postranních větviček pod vrcholem výhonu, jsou oboupohlavné, 5četné, asi 1 cm v průměru; kalich je na bázi srostlý, cípy jsou podlouhlé, kýlovité, na okraji brvité; korunní lístky jsou volné, kosníkovité, růžové; andreceum tvoří 5 tyčinek asi 3krát delších než 5 staminodií; semeník je svrchní, neúplně srůstá z 5 plodolistů, každý obsahuje jediné vajíčko. Plodem je 5pouzdrá tobolka; semena jsou černá, lesklá.
Poznámka: Čeleď Rutaceae je v květenné říši Capensis velmi bohatě zastoupena – literatura odtud uvádí téměř 300 druhů, ale zřejmě další dosud nebyly popsány. Většina z nich má charakter erikoidních keříků a je součástí vegetace fynbos; vzhledem k podobnosti patří mezi jihoafrické rostliny nejobtížnější na určování. Mezi nejpočetnější náleží rody Agathosma (do něj náleží skoro polovina z celkového počtu zdejších routovitých), dále Diosma, Adenandra a Coleonema. Rod Acmadenia, do nějž se řadí více než 30 druhů, prakticky nepřesahuje její hranice.
Acmadenia obtusata
Acmadenia obtusata
Acmadenia obtusata
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kirstenbosch National Botanical Garden).