Syn.: Anacyclus pyrethraria (L.) Spreng., Bidens oleracea (L.) Cav. ex Steud., Cotula pyretharia L., Pyrethrum spilanthus Medik., Spilanthes oleracea L., nom. illeg.
Česká jména: plamatka zelná (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Acmella oleracea
Rozšíření: Jihoamerický druh, původní pravděpodobně v Peru nebo Brazílii (Amazônia, Mata Atlântica), zavlečen do mnoha oblastí světa, např. jižní Čína, Tchaj-wan, Indie, Nepál, Madagaskar, Tanzánie, Karibik, Nová Kaledonie aj.
Ekologie: Druh je znám jen z kultury, odkud uniká jako plevel, šíří se kolem polí, zahrad a lidských sídel. Kvete od dubna do července.
Popis: Jednoletá bylina. Lodyha je poléhavá až přímá, větvená, v nodech nekořenující, zelená až načervenalá, lysá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, řapík je 2–6,4 cm dlouhý, lysý až chlupatý, úzce křídlatý, čepel široce vejčitá, 5–10 cm dlouhá a 4–8 cm široká, na obou stranách lysá, na bázi uťatá, na okraji zubatá, na vrcholu špičatá. Úbor je 10,5–23,5 mm dlouhý a 11–17 mm široký, vejcovitý; stopky jsou 3,5–12,5 cm dlouhé, lysé až chlupaté; zákrovní listeny v počtu 15–18 ve třech řadách, celokrajné, řídce brvité, trubkovitých květů je 400–600; koruny jsou 2,7–3,3 mm dlouhé, 5četné, žluté. Plodem je nažka 2–2,5 mm dlouhá, s chmýrem.
Využití: Rostlina je chuti štiplavé, pěstuje se pro lékařské, insekticidní a zahradnické účely.
Poznámka: Rod zahrnuje asi 30 pantropicky rozšířených druhů.
Acmella oleracea
Acmella oleracea
Acmella oleracea
Acmella oleracea
Fotografováno dne 26. 7. 2014 (rostliny pocházejí z kultury – Botanická zahrada Teplice).