Syn.: Ceratocephalus acmella var. uliginosa (Sw.) Kuntze, Coreopsis acmella var. uliginosa (Sw.) E. H. L. Krause, Spilanthes acmella var. uliginosa (Sw.) Baker, Spilanthes uliginosa Sw.
Česká jména: plamatka (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Acmella uliginosa
Rozšíření: Pantropicky rozšířený druh, byl popsán z Jamajky, občas je za jeho původní areál označována jen tropická Amerika. V současnosti se vyskytuje v tropech Ameriky, Afriky, jižní a jihovýchodní Asie, severní Austrálie i na některých pacifických ostrovech.
Ekologie: Roste v lemech tropických vlhkých lesů, v mokřinách, často na stanovištích dotčených lidskou činností, při okrajích rýžových polí, plantáží, pastvin i na úhorech, na stanovištích vlhkých až mokrých, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete po celý rok.
Acmella uliginosa
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–30(–50) cm dlouhou, někdy červeně naběhlou, lysou nebo mírně chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapík je 0,5–1,5 cm dlouhý, nekřídlatý nebo někdy i úzce křídlatý, čepel je kopinatá až vejčitá, 1,3–5 cm dlouhá a 0,3–2,5 cm široká, na bázi klínovitá, na okraji chobotnatá až zubatá, řídce brvitá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, po obou stranách lysá či až řídce chlupatá. Úbory vyrůstají jednotlivě nebo po 2–3 na stopkách až 3 cm dlouhých, jsou terminální, vejcovité, 5–8 mm dlouhé; zákrovních listenů je jen 5 nebo 6, jsou kopinaté; jazykovitých květů je 4–7, jsou žluté až žlutooranžové, liguly jsou jen 1–2 mm dlouhé, na vrcholu se 3 zuby; trubkovitých květů může být skoro až 150, jsou 4četné, žluté nebo žlutooranžové. Plodem je nažka s chmýrem.
Využití: Rostlina se uplatňuje v tradiční medicíně, její listy se někdy konzumují jako zelenina.
Acmella uliginosa
Acmella uliginosa
Acmella uliginosa
Fotografovala Věra Svobodová, dne 22. 2. 2018 (Barma, svahy nad městem Mandalaj).