Syn.: Acanthosabal caespitosa Prosch., Acoelorrhaphe arborescens (Sarg.) Becc., Acoelorrhaphe pinetorum Bartlett, Brahea psilocalyx Burret, Copernicia wrightii Griseb. et H. Wendl., Paurotis androsana O. F. Cook, Paurotis arborescens (Sarg.) O. F. Cook, Paurotis psilocalyx (Burret) Lundell, Paurotis schippii Burret, Paurotis wrightii (Griseb. et H. Wendl.) Britton, Serenoa arborescens Sarg.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Acoelorrhaphe wrightii
Rozšíření: Roste ve Střední Americe v Mexiku, Guatemale, Belize a v Hondurasu v nížinách na karibské straně, zasahuje taky na jih Floridy a na Kubu, Bahamy, jakož i na ostrůvek Providence (náleží ke Kolumbii). Monotypický rod.
Ekologie: Nejčastěji provází vlhká místa s porosty borovice Pinus caribaea a mokřady s dominantní palmou Manicaria saccifera, méně často roste i ve vegetaci vlhkých savan. Často se vyskytuje na mělkých půdách na korálových vápencích. Vystupuje do nadmořské výšky asi 200 m.
Acoelorrhaphe wrightii
Popis: Středně velká palma; kmínek je štíhlý, dorůstá výšky 3–6 m a průměru 6–10(–15) cm; listové pochvy jsou rezavě hnědé, rozpadají se do vláken. Listy jsou dlanité; čepel je v obrysu okrouhlá, 60–90 cm v průměru, trávozelená, rozpadá se asi na 40 úkrojků srostlých jen na bázi, které jsou široké do 2,5 cm; řapík je až 1,3 m dlouhý, s drobnými ostny. Květenství vyrůstá mezi listy a obvykle je přesahuje, je vzpřímené, latovité, větvené do 3–4 řádů, asi 1 m dlouhé, většinou s 9 toulci, nejnižší toulec je válcovitý, až 15 cm dlouhý, v mládí vločkovitě chlupatý, později olysalý, primární větve jsou asi 25 cm dlouhé, jen koncové nesou oboupohlavné květy; kališní lístky jsou volné, asi 1 mm dlouhé, světle hnědé; korunní lístky jsou rovněž volné, asi 1,7 mm dlouhé, bělavé, později hnědnoucí; tyčinek je 6, na bázi srostlých; pestík neúplně srůstá z 3 plodolistů. Plody jsou kulovité až elipsoidní, 7–8,5 mm dlouhé, s tenkým dužnatým mezokarpem.
Ohrožení a ochrana: V USA je tato palma vzácná a ve státě Florida, kde roste především v NP Everglades, je považována za ohroženou.
Poznámka: Od dalších podobných středoamerických palem s dlanitými listy se pozná podle nápadně trsnatého vzrůstu.
Acoelorrhaphe wrightii
Belize, Crooked Tree Wildlife Sanctuary
Acoelorrhaphe wrightii
Acoelorrhaphe wrightii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 21. a 22. 2. 2015 (Belize, Lamanai a Crooked Tree).