Syn.: Aconitum lycoctonum subsp. penninum (Ser.) Asch. et Gr., Aconitum lycoctonum var. penninum Ser., Aconitum penninum (Ser.) Gáyer, Aconitum vulparia Rchb.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Aconitum lycoctonum subsp. vulparia
Rozšíření: Roste ve střední Evropě, s jistotou ve Francii, Švýcarsku, severní Itálii, Německu, Rakousku a v ČR. V ČR je známo několik lokalit v jižních Čechách na Českokrumlovsku a Prachaticku. Jihočeské lokality tvoří okraj areálu; na některých se současně vyskytují rostliny odpovídající subsp. vulparia i nominátnímu poddruhu subsp. lycoctonum.
Ekologie: Stanovištěm jsou suťové lesy, roste na bohatších podkladech na půdách dobře zásobených živinami.
Aconitum lycoctonum subsp. vulparia
Popis: Vytrvalá bylina; lodyhy jsou přímé, 50–120 cm vysoké, zejména v horní části chlupaté. Listy jsou střídavé, dlanitodílné, s 5(–7) úkrojky; řapík je až 20 cm dlouhý; čepel je v obrysu okrouhlá, o průměru až 15 cm, úkrojky jsou nepravidelně hrubě pilovité až zubaté. Květenství je hroznovité, jednoduché nebo větvené; květní stopky jsou odstále chlupaté a s vtroušenými žlázkami; květy jsou souměrné, 1,5–2,5 cm dlouhé, žluté, přílba (horní okvětní lístek) je asi 3krát delší než široká, válcovitá a často slabě zakřivená, na vrcholu zaoblená, postranní lístky jsou téměř okrouhlé; tyčinek je mnoho; plodolisty jsou chlupaté a žláznaté. Měchýřky v souplodí jsou asi 1,5 cm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Oměj vlčí mor žláznatý je z hlediska ohrožení hodnocen českým Červeným seznamem (2012) jako vzácnější taxon, který vyžaduje další pozornost (C4b), podle zákona o ochraně patří Aconitum lycoctonum k ohroženým druhům (§3).
Poznámka: Nomenklatura omějů ze skupiny vlčího moru je komplikovaná a poněkud zmatená: jméno A. vulparia se i v naší literatuře občas mylně používalo také pro typické Aconitum lycoctonum.
Aconitum lycoctonum subsp. vulparia
Aconitum lycoctonum subsp. vulparia
Aconitum lycoctonum subsp. vulpariaAconitum lycoctonum subsp. vulparia
Aconitum lycoctonum subsp. vulparia
Fotografovala Alena Vydrová, dne 27. 6. 2004 (ČR, u zaniklé obce Bozdova Lhota).