Syn.: Aconogonon newberryi (Small) Soják, Koenigia davisiae (W. H. Brewer ex A. Gray) T. M. Schust. et Reveal, Polygonum davisiae W. H. Brewer ex A. Gray, Polygonum newberryi Small
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Aconogonon davisiae
Rozšíření: Druh severozápadu USA, vyskytuje se ve státech Washington, Idaho a Oregon, areál zasahuje i na sever Kalifornie. Rozlišují se dvě variety, kromě chlupaté nominátní variety je to ještě lysá varieta z hadcových výchozů A. d. var. glabrum.
Ekologie: Roste na subalpínských skalnatých a kamenitých svazích, v suti, na sopečných polích, v nadmořských výškách od 1200 až do 3100 m. Kvete od června do srpna.
Aconogonon davisiae
Popis: Vytrvalá bylina, 12–42(–50) cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou krátce řapíkaté, kopinaté až vejčité, 2–7,5(–9,5) cm dlouhé a 1–5 cm široké, na bázi uťaté nebo i srdčité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté, lysé nebo chlupaté; botky jsou trubkovité, červenohnědé, 0,3–3 cm dlouhé, lysé nebo chlupaté. Květenství je axilární, zdánlivě hroznovité, okvětní lístky jsou vejčité až obvejčité, nazelenalé až narůžověle bělavé, 2–4,5 mm dlouhé; prašníky jsou žluté nebo růžové. Plody jsou nažky, 3,2–6(–8,3) m dlouhé.
Poznámka: K rodu Aconogonon, který je částí literatury považován jen za sekci rodu Persicaria, je započítáváno zhruba 25 druhů z Eurasie a západu Severní Ameriky. Lze očekávat, že v budoucnosti dojde v rámci rodu ještě k dalším taxonomickým přesunům (patrně k rodu Koenigia).
Aconogonon davisiae
Aconogonon davisiae
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 8. 2017 (USA, Oregon, Mount Hood National Forest).