Čeleď: Malpighiaceae Juss.
Acridocarpus socotranus
Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra v Indickém oceánu, jediný zástupce čeledi Malpighiaceae v tamější flóře. Dalších asi 25 druhů rodu Acridocarpus se vyskytuje v tropické Africe, 6 na Madagaskaru a jeden překvapivě na vzdálené Nové Kaledonii.
Ekologie: Roste ve wádí, která se zařezávají do vápencových plošin, a to na kamenitých, živinami i vlhkostí relativně lépe zásobených půdách. Klima je horké, s ročním průměrem asi 25 °C a ročním úhrnem srážek 250 mm; srážky se ale dosti často objevují v podobě přívalových dešťů. Stanoviště v hlubokých kaňonovitých údolích jsou ale alespoň po část dne zastíněná. Vyskytuje se v nadmořských výškách 20–650 m. Zpravidla netvoří větší porosty, obvykle jsou nalézány jednotlivé rostliny.
Acridocarpus socotranus
Popis: Menší strom nebo velký keř se sukovitými větvemi, dosahující výšky až 5 m. Listy jsou stálezelené, kožovité, střídavé, krátce řapíkaté, eliptické, 3,5–5 cm dlouhé a 2–3 cm široké, na bázi klínovité, na okraji víceméně celokrajné a na vrcholu zaokrouhlené nebo lehce vykrojené, nápadně lesklé. Květy vyrůstají v krátkém latovitém nebo hroznovitém květenství, jsou poměrně velké, pětičetné; poupata jsou téměř kulovitá, kališní lístky jsou volné, vejčité, zelené, korunní lístky jsou rovněž volné, 1–1,5 cm dlouhé, vejčité, sytě žluté, nehetnaté, na okraji krátce třásnité, tyčinek je 10, gyneceum tvoří 2 volné nebo jen částečně srostlé plodolisty se svrchním semeníkem. Plodem je dvojice dosti velkých křídlatých (dvou)nažek, připomínajících plody javoru.
Acridocarpus socotranusAcridocarpus socotranus
Acridocarpus socotranus
Fotografováno dne 22. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: wádí Derhour).